لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

آمریکا، فرانسه و بریتانیا در مذاکرات سوریه در سوچی روسیه شرکت نمی‌کنند


ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا روز دوشنبه اعلام کردند در مذاکرات جاری صلح سوریه به میزبانی کرملین در شهر بندری سوچی در شرق روسیه شرکت نخواهند کرد.

ماریا اولسون سخنگوی سفارت آمریکا در مسکو به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت، ما متوجه شده ایم «کمیسیون مذاکرات سوریه» در این مذاکرات شرکت نمی کند.»

وی در ادامه تاکید کرد که تمرکز جمعی همه ما باید همچنان بر روند سیاسی شکل گرفته در مذاکرات صلح ژنو به رهبری سازمان ملل متحد باقی بماند.

فرانسه نیز با تاکید بر این که گفت‌وگوهای سوچی باید با روند مذاکرات سازمان ملل همسو باشد، اعلام کرد که پاریس در این گفت‌وگوهای دو روزه شرکت نمی کند.

به گفته یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، هر ابتکار دیگری غیر از روند مذاکرات سیاسی به میزبانی سازمان ملل متحد، باید در حمایت و چارچوب روند سازمان ملل باشد.

نماینده بریتانیا در امور سوریه هم با بیان این که لندن در کنفرانس سوچی شرکت نخواهد کرد، گفت به رغم تلاش‌های مسکو، رژیم بشار اسد همچنان از همکاری سر باز می زند.

مارتین لانگدن در پیامی در حساب خود در توئیتر نوشت، «ما از روسیه می‌خواهیم از نفوذ خود برای تشویق رژیم (سوریه) برای توقف رفتار مخرب خود استفاده کند.»

کنفرانس سوچی از دوشنبه ۲۹ ژانویه (نهم بهمن) با عنوان «کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه» و به ابتکار روسیه، ترکیه و ایران در این شهر سواحل دریای سیاه آغاز می‌شود.

روسیه از چهار عضو دیگر دائم شورای امنیت سازمان ملل – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و چین – و همچنین برخی از کشورهای منطقه برای شرکت در آن دعوت کرده است.

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در کنفرانس سوچی حضور دارد. عمده مذاکرات مربوط به صلح سوریه روز سه شنبه خواهد بود.

قدرت‌های جهانی و برخی کشورهای عرب معتقدند مذاکرات سوچی تلاشی از جانب مسکو برای ایجاد روند صلح دیگری برای سوریه در موازات روند صلح سازمان ملل متحد است.

روسیه، به همراه ایران، در طول جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می کند، از دولت بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور در برابر مخالفانش حمایت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG