لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۳

هیئت تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد: زمین آینده بدی دارد و همه ما با دردسر بزرگی روبرو هستیم


یخچال های گرینلند سریعتر از دهه گذشته در حال ذوب شدن هستند - کولوسوک، گرینلند، ۱۶ اوت ۲۰۱۹
یخچال های گرینلند سریعتر از دهه گذشته در حال ذوب شدن هستند - کولوسوک، گرینلند، ۱۶ اوت ۲۰۱۹

هیئت بین‌دولتی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در یک گزارش جدید هشدار داد که آب‌های کره زمین بیش از گذشته گرم شده‌اند و بشر با مشکلی بسیار جدی روبه‌رو است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این هیئت در گزارشی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد آب و هوا ارئه داد، گفته است که همزمان با کاهش سطح پوشیده از برف و یخ کره زمین، سطح آب دریاها به سرعت رو به افزایش است و اقیانوس ها در حال از دست دادن اکسیژن و اسیدی شدن هستند.

در این گزارش هشدار داده شد که اگر در زمینه کاهش پخش گازهای آلاینده و گرمایش زمین قدمی برداشته نشود، سطح آب دریاها تا پایان این قرن تا نزدیک به یک متر بالا خواهد رفت، و این با پیامدهای دیگری مانند کاهش ماهی‌ها، کاهش برف و یخ، بارندگی و طوفان های شدیدتر، و در کل سیستم‌های آب و هوایی ناخوشایندتر همراه خواهد شد.

مایکل اوپنهایمر، استاد زمین‌شناسی و امور بین‌المللی در دانشگاه پرینستون که یکی از نویسندگان این گزارش است، می‌گوید: «اقیانوس‌ها و بخش‌هایی از زمین که با یخ پوشیده شده اند با مشکل بزرگی روبرو هستند، و این به آن معنا است که همه ما به یک مشکل بزرگ روبرو هستیم. شتاب تغییرات [آب و هوایی] رو به افزایش است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG