لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

صدها هزار نفر در روز «جمعه برای آینده» علیه تغییرات اقلیمی تظاهرات کردند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - هزاران دانش آموز در آغاز یک اعتصاب جهانی به خیابان های استرالیا و کشورهای آسیا-اقیانوسیه سرازیر شدند. آن ها از رهبران جهان در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد می خواهند دست به اقداماتی فوری برای جلوگیری از یک فاجعه محیط زیستی بزنند.

بر روی یک پلاکارد در دست دانش آموزی در سیدنی این نوشته دیده می شود: «ما آن آتش را روشن نکردیم، ولی سعی می کنیم با آن مبارزه کنیم.» تصاویر در رسانه های اجتماعی از تظاهراتی بزرگ در سراسر استرالیا حکایت دارد.

شعار روی پلاکارد دیگری در ملبورن چنین است: «سطح آب اقیانوس‌ها بالا آمده است، و ما نیز به پا خاسته‌ایم.»

این تظاهرات متاثر از فعالیت های گرتا تونبرگ، کنشگر ۱۶ ساله سوئدی، در حدود ۱۵۰ کشور برنامه ریزی شده است. تظاهرکنندگان در گردهمایی های روز جمعه از دولت ها می خواهند برای محدود کردن تاثیرات مضر تغییرات اقلیمی دست به اقدامی فوری بزنند.

این اعتراض سراسری در نیویورک هم برگزار شد. تونبرگ که برای فعالیت هایش در حوزه تغییرات اقلیمی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شده است، تجمعی را در مقابل مقر سازمان ملل متحد هدایت خواهد کرد.

بنا بر گزارش ها بیش از ۳۰۰ هزار نفر در تظاهرات در خیابان های استرالیا شرکت کردند. این بزرگترین تظاهرات از آغاز جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ است.

تظاهرکنندگان در ۱۱۰ شهر از دولت ها و کارخانه ها می خواهند هدف به صفر رساندن آلودگی های کربنی تا سال ۲۰۳۰ را بپذیرند.

تایلند، اندونزی، و دیگر کشورهای آسیایی هم صحنه چنین اعتراض هایی بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG