لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

گوترش به رهبران جهان هشدار می دهد نبرد علیه تغییرات اقلیمی در مسیر شکست قرار دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - آنتونیو گوترش، سازمان ملل متحد، در اجلاس سالانه مجمع عمومی گفت نبرد علیه تغییرات اقلیمی در مسیر شکست قرار دارد، اما هنوز زمان برای معکوس کردن تاثیرات این پدیده در کره زمین هست: «ما شاهد درجه حرارت های کم سابقه، توفان های بی امان و یافته های علمی غیرقابل انکار هستیم. جهان حرکت در این باره را شروع کرده است؛ هر چند سرعت کافی ندارد، اما در جهت درست است و از سوخت های فسیلی فاصله گرفته و به سوی فرصت های ناشی از اقتصاد سبز حرکت می کند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به «بحران تغییرات اقلیمی» گفت رهبران جهان باید «سقف افزایش حرارت به ۱.۵ درجه و عدم تولید کربن تا سال ۲۰۵۰» را به عنوان راه حل در دستور کار قرار دهند.

گوترش دعوت کرد سوخت های فسیلی مرحله به مرحله از دسترس خارج شود و ساخت نیروگاه های جدید زغال سنگ پایان بگیرد. او همچنین افزود زمان آن است که پرداخت یارانه به صنایع مصرف کننده سوخت های فسیلی متوقف شود و به جای وضع مالیات بر درآمد مردم، مصرف سوخت های کربنی و آلوده کننده ها هدف مالیات قرار بگیرد.

هند که از آلوده ترین کشورها از نظر وضعیت آب و هوایی است می گوید تا سال ۲۰۲۲ ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیرش را به ۱۷۵ گیگاوات می رساند. نارندرا مودی، نخست وزیر هند، از توسعه کشورش به سوی انرژی خورشیدی خبر داد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در حضوری کم نظیر در مجمع عمومی عهد کرد کشورش تا سال ۲۰۳۰ تا ۵۵ درصد از آلودگی های کربنی بکاهد. مرکل گفت آلمان تا ۲۰۵۰ آلودگی کربنی ایجاد نخواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ قرار نبود در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد شرکت کند، اما در حرکتی غیرمنتظره دقایقی را در آن جلسه در جایگاه نمایندگی آمریکا نشسست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG