لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

رهبران جهان برای اجلاس تغییرات اقلیمی گردهم آمدند؛ حضور سرزده پرزیدنت ترامپ


گرتا تانبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی که مدتهاست کارزاری درباره تغییرات اقلیمی را راه انداخته در کنار دبیرکل سازمان ملل.
گرتا تانبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی که مدتهاست کارزاری درباره تغییرات اقلیمی را راه انداخته در کنار دبیرکل سازمان ملل.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که دانشمندان هشدار می‌دهند برای تحقق هدف کاهش تاثیرات تغییرات اقلیمی به اقدامات بلندپروازانه‌تری نیاز است، رهبران جهان روز دوشنبه در یک نشست سازمان ملل متحد در زمینه تغییرات اقلیمی در نیویورک گرد هم آمدند.

حدود ۶۰ رئیس جمهوری و نخست وزیر در این رویداد یک روزه درباره موضوعات مختلف، از جمله تغییر منابع انرژی از زغال سنگ به منابع انرژی‌ تجدیدپذیر، جلوگیری از وقوع بلایای طبیعی و واکنش به آنها، و تامین مالی هزینه های مقابله با تغییرات اقلیمی، سخنرانی می کنند.

هرچند اعلام شده بود پرزیدنت ترامپ در این اجلاس شرکت نخواهد کرد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به طور سر زده و در حالی که در برنامه‌ها اعلام نشده بود، وارد محل همایش اقدام تغییرات اقلیمی سازمان ملل شد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه یکم مهر ماه و برای حضور در سخنرانی ناندرا مودی، نخست وزیر هندوستان، وارد این مراسم شد و به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، پرزیدنت ترامپ برای شنیدن سخنرانی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هم در این همایش ماند. با پایان یافتن سخنرانی صدراعظم آلمان، پرزیدنت ترامپ محل این مراسم را ترک کرد.

سازمان ملل متحد در آستانه این نشست گزارشی از «سازمان جهانی هواشناسی» منتشر کرده که نشان دهنده سرعت گرفتن آلودگی های کربنی، بالا آمدن سطح دریاها، افزایش درجه حرارت کره زمین، و کاسته شدن از قطعات یخ است.

در این گزارش هشدار داده شده است که برای رسیدن به هدف جلوگیری از افزایش ۲ درجه ای حرارت کره زمین «لازم است سطح بلندپروازی‌ها سه برابر افزایش یابد.»

ایالات متحده از توافق تغییرات اقلیمی پاریس سال ۲۰۱۵ خارج شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG