لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

انتقاد قانونگذاران دوحزبی آمریکا از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره ایران


انتقاد قانونگذاران دوحزبی آمریکا از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

اعضای دوحزب کنگره آمریکا از این که دولت باراک اوباما تصمیم گرفت سازمان ملل متحد مقدم بر کنگره، درباره توافق جامع اتمی ایران رأی دهد، انتقاد کرده اند. اما دولت باراک اوباما روز دوشنبه گفت رای شواری امنیت مانع ایفای نقش کنگره نمی شود.

قانونگذاران جمهوریخواه کنگره رای قاطع مثبت شورای امنیت سازمان ملل به توافق اتمی ایران را مورد انتقاد قرار داده و می گویند کاخ سفید برای جلب حمایت بین المللی از توافق ایران، کنگره را دور زده است.

الیوت انگل، نماینده پرنفوذ دمکرات از ایالت نیویورک و عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در انتقاد از اوباما با اد رویس، رئیس جمهوریخواه این کمیته همصدا شده است. آنها در بیانیه ای مشترک گفته اند اینکه شورای امنیت قبل از کنگره آمریکا درباره توافق با ایران وارد عمل شده و تصمیم گیری کرده، «نا امیدکننده» است.

آنان همچنین گفتند «رای شورای امنیت هر چه که باشد، کنگره نقش خود را ایفا خواهد کرد.» بیشتر انتقادهای جلسه روز دوشنبه کنگره از سوی جمهوری خواهان بود.

جان کورنین، سناتور جمهوریخواه از تگزاس هم این اقدام را «توهین به مردم آمریکا» توصیف کرد و گفت «اگر توافق امنیت آمریکاییان را به مخاطره اندازد کنگره آن را رد خواهد کرد.»

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از فلوریدا و نامزد انتخابات دور آینده ریاست جمهوری آمریکا، با توجه به جلسه شورای امنیت درباره توافق اتمی ایران و همزمان بازگشایی سفارتخانه های آمریکا و کوبا در پایتخت های دو طرف، دوشنبه ۲۰ ژوئیه را «دوشنبه تسلیم» خواند.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت اوهایو، وضع موجود را «شروعی بد برای توافقی بد» توصیف کرد و گفت: «چنین رای گیری آن هم تنها ۲۴ ساعت پس از ارائه اسناد توافق به کنگره، امنیت ملی ما را تهدید می کند و ناقض روح بررسی توافق اتمی ایران در کنگره است.» مقصود بینر فرصت ۶۰ روزه کنگره برای بررسی توافق جامع اتمی ایران است که از روز دوشنبه آغاز شد.

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا اقدام دولت اوباما را نامناسب توصیف کرد و گفت در مهلت پیش رو، اعضای دو حزبی کنگره توافق اتمی ایران را «موشکافانه بررسی خواهند کرد.»

استنی هویر، از رهبران دموکرات مجلس نمایندگان هم در واکنش گفت رای شورای امنیت باید به تاخیر می افتاد.

جمهوریخواهان دیگری هم از جمله سناتورها لیندزی گرام وتام کاتن واکنشهای مشابهی علیه رای گیری در شورای امنیت ابراز کرده اند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در جلسه خبری روز دوشنبه کوشید در پاسخ به خبرنگاران در این زمینه توضیح دهد و گفت رای شورای امنیت ابدا هیچ تاثیری درعملکرد و بررسی کنگره درباره توافق ندارد.

از طرف دیگر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و ارنست مونیز وزیر انرژی و جک لو وزیر خزانه داری و یک مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده، روز سه شنبه در کنگره با قانونگذراران از هر دو حزب در جلسات محرمانه دیدار می کنند. پنجشنبه هم جان کری و آقای مونیز در کمیته روابط خارجی سنا حاضر خواهند شد و سه شنبه هفته آینده هم این دو مقام در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به سوالات قانونگذاران پاسخ خواهند داد.

در پاسخ به انتقادها، جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: «کنگره دور زده نشده و قانونگذاران دو ماه فرصت دارند تا تصمیم بگیرند.»

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG