لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

اوباما: رای شورای امنیت نشانه «اجماع گسترده» در تایید توافق اتمی است


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در تایید توافق جامع هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، گفت رأی شورای امنیت نشانه آن است که اجماع گسترده‌ای در این مورد وجود دارد که این توافق، بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از آن است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب، همچنین ابراز امیدواری کرد که نمایندگان کنگره ایالات متحده به این اجماع گسترده و حمایت فراگیر بین المللی از توافق به دست آمده، توجه داشته باشد.

کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان آمریکا ۶۰ روز فرصت دارد که این توافق را تایید یا رد کنند. رئیس جمهوری دموکرات آمریکا به نمایندگان کنگره هشدار داده است هر مصوبه ای که از اجرای توافق اتمی حاصل شده با ایران جلوگیری کند را وتو خواهد کرد.

اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، پیشتر از دولت باراک اوباما خواسته بود که پیش نویس قطعنامه را تا پیش از اعلام نظر کنگره به شورای امنیت ارائه نکند. دولت اوباما متن پیشنویس قطعنامه را چهارشنبه گذشته به شورای امنیت داد و توافق اتمی با ایران را چهار روز بعد، یعنی روز یکشنبه به کنگره داد.

ایران و شش کشور عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز سه شنبه هفته گذشته، ۲۳ تیر ماه (۱۴ ژوئیه) به توافقی جامع جهت حل و فصل پرونده هسته ای ایران دست یافتند؛ توافقی که، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه با صدور قطعنامه ای آن را تایید کرد.

بر اساس این توافق، محدودیت های گسترده ای بر روی برنامه هسته ای ایران اعمال خواهد شد، و در ازای آن بخشی از تحریم هایی که به دلیل همین فعالیت های هسته ای علیه آن کشور اعمال شده بود، لغو خواهند شد.

قطعنامه ۲۲۳۱ که روز دوشنبه با رأی مثبت همه ۱۵ عضو شورای امنیت به تصویب رسید، تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد را موظف به اجرای مفاد توافق جامع اتمی یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می کند.

XS
SM
MD
LG