لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۴

تداوم موج اعلام همبستگی هنرمندان بین‌المللی با اعتراضات مردمی در ایران


همزمان با دامنه‌دار شدن اعتراضات سراسری در ایران که در پی کشته‌شدن مهسا‌ امینی در بازداشتگاه نیروی انتظامی رخ داد، بسیاری از چهره‌های سرشناس ایرانی در داخل و خارج از کشور به جمع معترضان پیوستند و با آن‌ها اعلام همبستگی کردند.

کیم کارداشیان‌ بازیگر و مدل مشهور آمریکایی با نشر سه استوری در شبکه‌اجتماعی اینستاگرام به مرگ مهسا امینی و همچنین اعتراض‌ها در ایران واکنش نشان داد. در یکی از این پست‌ها آمده: «ایرانیان مبارزه می‌کنند تا ایران را پس بگیرند.»

این درحالی است که حامد سلیمان‌زاده، منتقد، پژوهشگر و مدرس بین‌المللی سینما در جشنواره بین‌المللی فیلم ویزیونی کورته ایتالیا نیز ضمن حمایت از مردم معترض در ایران، از سینماگران خواست که سکوت خود را بشکنند.

حامد سلیمان‌زاده که بعنوان داور در بخش بین‌الملل این جشنواره حضور پیدا کرده بود خطاب به اهالی سینما گفت: «به عنوان هنرمند، فعال فرهنگی، فیلمساز و غیره واکنش شما حیاتی است. بنا به گفته گدار (فیلمساز فرانسوی)، سینما باید سکوت را بشکند همچون گلوله‌ای که نبرد را آغاز می‌کند. او در ادامه گفت: باید صدا را بلند کرد و گفت این وضعیت غیر قابل تحمل است. زن یعنی زندگی و زندگی یعنی آزادی. پیش به سوی آزادی.»

«پینار دنیز» بازیگر اهل ترکیه نیز در چند استوری ضمن اشاره به کشته شدن مهسا امینی، از اعتراضات ایران حمایت کرد. خانم دنیز نوشت: «رژیم ایران ۱۸۰ نفر را تاکنون کشته که ثابت کند که مهسا امینی را نکشت.»

گلشیفته فراهانی بازیگر نامدار ایرانی نیز با انتشار متنی در توییتر با اشاره به سوزاندن زن پیشرو ایرانی معروف به قرة‌العين نوشت: «امروز مردانِ ايران، چو شير براى زنان سينه سپر ميكنند و ميميرند. اين خودِ خودِ پيروزى است.»

حمید هیراد،‌ خواننده ایرانی نیز ضمن استفاده از هشتگ مهسا امینی در اینستاگرام خود نوشت: «امروز دیگر چیزی برای نوشتن نمانده،‌ همه چیز مثل روز روشن است.»

در دومین هفته از اعتراضات سراسری به کشته‌شدن تحت بازداشت مهسا امینی، برخی دیگر از هنرمندان و ورزشکاران ایرانی یا از فعالیت‌های خود کناره‌گیری کردند و یا پیام‌هایی اعتراضی منتشر کردند.

این درحالی است که نهاد فرشگرد نیز شامگاه دوشنبه در بیانیه شماره دو خود که «خطاب به ورزشکاران، هنرمندان و کارمندان رادیو و تلویزیون» در ایران نوشته شده است، با اشاره به همراهی بسیاری از آنان با مردم ایران، از آنان خواسته «در اقدامی مشترک» حضورشان را در خیابان اعلام کنند و «هنرمند و ورزشکار، در صف نخست تجمعات مردم» بایستند.

XS
SM
MD
LG