لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

پایان نشست جامعه سیاسی اروپا؛ زلنسکی: تمرکز بر دفاع، وحدت و عدالت در اروپا است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز پنج‌شنبه با انتشار ویدئویی پس از پایان اجلاس جامعه سیاسی اروپا گفت که رهبران سراسر اروپا گرد‌هم آمدند تا درباره موضوعات مهمی مذاکره کنند و نتایج این گفت‌وگوها با تمرکز بر «دفاع، وحدت و عدالت»، آینده اروپا را شکل‌ می‌دهد.

او گفت که یکی از نکات کلیدی این نشست برای اوکراین، تعهد اروپا به تقویت سیستم‌های دفاع هوایی این کشور بود.

زلنسکی افزود که کشورهایی از جمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در خط مقدم این تلاش قرار دارند.

او همچنین گفت که علاوه بر بهبود پدافند هوایی، برنامه‌هایی برای افزایش قابلیت‌های توپخانه و تسلیحات دوربرد برای نیروهای نظامی اوکراین نیز وجود دارد.

در پایان این پیام، رئیس جمهوری اوکراین از رهبران کشورهای اروپایی ـ به ویژه اسپانیا به دلیل نقشش در تقویت وحدت اروپا ـ و از حمایت بی‌دریغ اتحادیه و پارلمان اروپا از اوکراین، قدردانی کرد.

پس از آن‌که گروهی از جمهوریخواهان کنگره، خواستار حذف بودجه برای کمک‌های فوری به اوکراین شدند، بایدن با متحدان اصلی آمریکا یعنی کانادا، آلمان، ایتالیا، لهستان، رومانی، فرانسه، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ناتو و ژاپن تماس گرفت تا به آن‌ها در مورد حمایت نظامی آمریکا از اوکراین اطمینان دهد.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت که رهبران درباره تلاش‌ها برای ادامه ارسال مهمات و سیستم‌های تسلیحاتی مورد نیاز اوکراین برای دفاع از خود و ادامه تقویت پدافند هوایی‌اش، گفت‌و‌گو کردند.

XS
SM
MD
LG