لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

یک هلیکوپتر نظامی در شرق اوکراین سرنگون شد


عکس آرشوی از یک هلیکوپتر نظامی اوکراین در حین سرکوب مخالفان در شهر دونتسک، در شرق آن کشور
عکس آرشوی از یک هلیکوپتر نظامی اوکراین در حین سرکوب مخالفان در شهر دونتسک، در شرق آن کشور
شورشیان محالف دولت اوکراین روز پنجشنبه یک هلیکوپتر نظامی را در مناطق شرقی آن کشور هدف گلوله قرار دادند و در اثر سقوط آن ۱۴ سرباز دولتی از جمله یک افسر ارشد ارتش کشته شده اند.

اولکساندر تورچینف رئیس دولت موقت اوکراین در سخنانی در پارلمان آن کشور، با «تروریست ها» خواندن جدایی طلبان طرفدار روسیه، گفت با استفاده از یک موشک انداز دستی، هلیکوپتر ارتش اوکراین را در نزدیکی شهر اسلوویانسک که در تصرف شورشیان قرار دارد، سرنگون کردند.

ژنرال سرهی کولچیتسکی، عضو وزارت کشور، از جمله کشته شدگان بود.

پیشتر در روز پنجشنبه، یکی از رهبران گروه های جدایی طلب گفت گروه او ۴ ناظر اروپایی که از روز دوشنبه مفقود بوده اند را در اسارت خود دارد.

ویاچسلاو پونوماروو، شهردار خودخوانده اسلوویانسک در شرق اوکراین گفت ناظران در وضع خوبی قرار دارند و ممکن است بزودی آزاد شوند.

او گفت به سازمان امنیت و همکاری در اروپا هشدار داده شده بوند که ناظران نباید به منطقه سفر کنند، اما آنها توجه نکردند.

این سازمان روز چهارشنبه اعلام کرد ۱۱ ناظر دیگر در همان ناحیه بازداشت شدند، اما بعدا آزاد شدند. ناظران به عنوان بخشی از یک هیات، برای کاهش تنش ها و پیشبرد صلح و امنیت در آن مناطق، فعالیت می کنند.

روز چهارشنبه همچنین اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از تمام طرف های مناقشه در اوکراین خواستند به جنگ پایان دهند و به گفت و گو بنشینند. آنها همچنین از انتخاب پترو پوروشنکو بعنوان رئیس جمهوری جدید استقبال کردند.

او به روزنامه آلمانی بیلد گفته است سعی خواهد کرد با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درحاشیه مراسم سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم در فرانسه در هفته آینده ملاقات کند.
XS
SM
MD
LG