لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

ادامه درگیری بین نیروهای دولتی و جدایی طلبان اوکراین


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

دو روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین، درگیری ها بین جدایی طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی آن کشور در شرق اوکراین ادامه یافت.

شاهدان و مقامات امنیتی کیف روز جمعه گزارش دادند درگیری هایی در شهرهای سمنووکا و روبیژنه، و نیز در منطقه دونتسک در گرفته است.

پنجشنبه شب نیز در حمله جدایی طلبان در دونتسک ۱۳ سرباز کشته شدند و بر نگرانی های از افزایش خشونت ها در مناطق شرقی اوکراین در استانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه ۴ خرداد ماه افزوده شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خشونت در اوکراین را محکوم کرد و تمام طرف ها را به تلاش بیشتر برای تضمین برگزاری یک انتخابات آزاد، عادلانه و امن فراخواند.

مقام های اوکراین، روسیه را به تلاش برای دامن زدن به خشونت ها و مختل کردن انتخابات، که مسکو با بی میلی از آن حمایت کرده است، متهم می کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه آنچه را «خود بزرگ بینی خطرناک» نامید ، مسئول تشدید بحران در اوکراین دانست.

لاروف که در کنفرانسی در مسکو سخن می گفت همچنین اظهار داشت غرب سعی دارد روسیه را با استفاده از تاکتیک های دوره جنگ سرد مهار کند.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین می تواند گامی مهم به سوی حل بحران سیاسی موجود، که آن کشور را در معرض تهدید به تجزیه قرار داده است، باشد.

دولت اوکراین ده ها هزار پلیس برای تامین امنیت انتخابات اعزام کرده است. اما این کار در مناطق شرقی ممکن است دشوار باشد، زیر شورشیان چندین شهر در آن مناطق را تصرف کرده اند.
XS
SM
MD
LG