لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۲

ادامه محاصره ماریوپل؛ شمار پناهجویان اوکراینی از مرز چهار میلیون نفر گذشت


فرماندهی ارتش اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد روسیه با تقویت نیروهایش در جنوب شرق اوکراین، همچنان در صدد شکستن خط دفاعی نیروهای اوکراینی در نزدیکی شهر ایزیوم است. محاصره شهر ماریوپول نیز با گذشت نزدیک به یک ماه و نیم همچنان ادامه دارد.

روز یکشنبه در نتیجه بمباران مناطق لوهانسک و دنیپرو توسط نیروهای روسیه، یک شهروند اوکراینی زخمی شد و خساراتی به چند ساختمان وارد شد.

طبق ارزیابی اطلاعات ارتش بریتانیا، به دنبال افزایش تلفات نیروهای روسیه در تهاجم به اوکراین، این کشور در پی تقویت نیروها با استفاده از بکارگیری نیروهای مرخص شده از خدمت نظامی از سال ٢٠١٢ به این سو است.

غیرنظامیان

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد شمار پناهجویان اوکراینی که کشور خود را ترک کرده‌اند از مرز چهار میلیون نفر گذشته است. طبق اعلام این نهاد سازمان ملل، حدود ٢ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از این افراد در ابتدا وارد لهستان شده‌اند و بیش از ۶۸۶ هزار نفر دیگر از آنها نیز به رومانی رفته‌اند.

یک مقام اوکراینی روز یکشنبه از کشف اجساد دست‌کم دو غیرنظامی در یک گور در حومه کی‌یف خبر داد. وی در روزهای گذشته از کشف اجساد ده‌ها غیرنظامی در گودالی در نزدیکی یک پمپ بنزین خبر داده بود.

فرماندار لوهانسک در کانال تلگرامی خود اعلام کرد عملیات تخلیه ساکنان این منطقه تحت محاصره در شرق اوکراین روز یکشنبه به وسیله ٩ قطار انجام خواهد شد.

روز شنبه خیرین بسیاری از جمله دولت کانادا و کمیسیون اروپا وعده دادند مجموع ٩ میلیارد و ١٠٠ میلیون یورو را در قالب کمک بلاعوض و وام در اختیار آوارگان جنگ قرار دهند.

رهبران خارجی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه خواهان برقراری آتش‌بس منجر به مذاکرات و صلح در روز عید پاک مسیحیان شد.

ولودیمیر زلنسکی از گفت‌وگوی تلفنی خود با اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان، خبر داد. به گفته وی، شناسایی و مجازات عاملان «جنایات جنگی»، امکان تحریم بیشتر روسیه و همچنین ارائه کمک‌های تسلیحاتی و مالی بیشتر به اوکراین از محورهای اصلی این گفت‌وگو بوده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و ولودیمیر زلنسکی در کی‌یف، پایتخت اوکراین، با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. ارائه یک بسته حمایتی جدید مالی و نظامی از طرف بریتانیا به اوکراین، از محورهای اصلی این دیدار از پیش اعلام نشده بود.


اقتصاد

اوکراین روز شنبه واردات تمامی محصولات روسی به این کشور را ممنوع کرد. این در حالی است که پیش از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، مسکو یکی از شرکای تجاری اصلی کی‌یف بود و ارزش سالانه واردات از روسیه حدود شش میلیارد دلار بود. اوکراین بار دیگر از کشورهای جهان درخواست کرده با اتخاذ اقداماتی مشابه، تحریم‌های شدیدتری علیه دولت ولادیمیر پوتین وضع کنند.

XS
SM
MD
LG