لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

اسلواکی سامانه دفاع‌هوایی «اس-٣٠٠» در اختیار اوکراین گذاشت؛ آمریکا قدردانی کرد


موشک‌های اس-۳۰۰ (آرشیو)
موشک‌های اس-۳۰۰ (آرشیو)

یک روز پس از آن که ایالات متحده اعلام کرد بیش از ٣٠ کشور کمک‌های نظامی خود را به کی‌یف افزایش می‌دهند، اسلواکی اعلام کرد سامانه دفاع هوایی اس-٣٠٠ به اوکراین ارسال می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای با قدردانی از دولت اسلواکی اعلام کرد: «علاوه بر تسلیحات تولید شده توسط ایالات متحده، ما همچنین برای تسهیل انتقال قابلیت‌ها از متحدان و شرکای خود در سراسر جهان فعالیت کرده ایم. و من می‌خواهم از دولت اسلواکی برای ارائه سامانه دفاع هوایی اس-٣٠٠ به اوکراین تشکر کنم، درخواستی که رئیس‌جمهور زلنسکی شخصاً در گفتگوهایمان با من مطرح کرده است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تاکید کرد: برای تضمین تداوم امنیت اسلواکی، ایالات متحده یک سیستم موشکی پاتریوت را در اسلواکی مستقر خواهد کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز در بیانیه‌ای نوشت: «​سامانه پاتریوت در اسلواکی در روزهای آینده مستقر و توسط نیروهای آمریکایی به کار گرفته خواهد شد. استقرار سامانه پاتریوت در اسلواکی کاملاً با تلاش‌های قبلی ما برای تقویت قابلیت‌های دفاعی ناتو و نشان دادن الزامات امنیت جمعی ما بر اساس ماده ۵ معاهده ناتو مطابقت دارد. »

آستین ادامه داد: «مدت استقرار این سامانه هنوز مشخص نشده است، زیرا ما همچنان به مشورت با دولت اسلواکی در مورد راه‌حل‌های دائمی‌تر دفاع هوایی ادامه می‌دهیم.»

دیمیترو کولیبا، وزیر خارجه اوکراین، روز پنجشنبه در نشست ویژه وزیران خارجه اعضای ناتو درخواست هواپیما، موشک‌های ضدکشتی زمین به دریا و خودروهای زرهی و سیستم‌های دفاع هوایی کرده بود.

آمریکا از زمان حضور جو بایدن در کاخ سفید تاکنون بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار تسلیحات در اختیار اوکراین برای مقابله با ارتش متجاوز روسیه قرار داده است.

XS
SM
MD
LG