لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

زلنسکی: هیچ فرصتی برای برقراری صلح را از دست نمی‌دهیم


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که خود را متعهد به تلاش برای برقراری صلح می داند.

زلنسکی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز شنبه گفت که او از هیچ امکانی برای برقراری صلح، چشم‌پوشی نمی کند.

او با بیان اینکه «هیچ کس نمی‌خواهد با کسی یا کسانی که مردمش را شکنجه کرده‌اند مذاکره کند،» افزود که «نمی‌خواهد هیچ فرصتی برای یافتن به یک راه حل دیپلماتیک را از دست دهد.»

او به رغم تکرار درخواستش برای دریافت اسلحه از دیگر کشورهای جهان برای دفاع از کشورش دربرابر تهاجم روسیه، گفت که خود را به ادامه تلاش برای برقراری صلح متعهد می‌داند.

این مصاحبه یک روز بعد از حمله روز جمعه به ایستگاه قطار در شرق اوکراین صورت گرفت. بر اثر اصابت یک موشک به یک ایستگاه قطار در کراماستورک که محل تخلیه هزاران غیرنظامی در حال فرار از جنگ است، دستکم ۵۲ نفر کشته شدند.

او در این مصاحبه که در محوطه ساختمانهای ریاست جمهوری اوکراین انجام شد با تاکید بر توقف جنگ گفت که برای نجات جان آدمها به مبارزه ادامه می‌دهد، «اما مبارزه برای غبار و وقتی که دیگر مردمی نباشد معنایی ندارد.»

زلنسکی در این مصاحبه تاکید کرد که او مطمئن است مردم اوکراین به رغم خشونت‌هایی که مردم کشورش در این تهاجم بیش از شش هفته‌ای شاهد بوده‌اند، مخالفتی با برقراری صلح نخواهند داشت.

روسیه روز ۲۴ فوریه با ادعای یک «عملیات نظامی ویژه» برای غیرنظامی کردن و «نازی‌زدایی» اوکراین به آن کشور حمله کرد. این جنگ تاکنون به کشته شدن هزاران نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است.

XS
SM
MD
LG