لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

زلنسکی بار دیگر خواستار پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا و ناتو شد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز یکشنبه بار دیگر خواستار آغاز مذاکرات رسمی برای پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا و دعوت از آن کشور برای پیوستن به ناتو شد.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین از جامعه بین‌المللی خواست سامانه‌های پدافند هوایی بیشتری را در اختیار کشورش قرار دهد.

نیروهای اوکراینی در شرایط رو به وخامتی در جبهه‌های شرقی قرار دارند و پس از تصویب بسته کمکی ۶۱ میلیارد دلاری توسط کنگره آمریکا در روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت، اکنون در انتظار دریافت تسلیحات آمریکایی هستند. زلنسکی تاکنون بارها خواستار دریافت سامانه‌های پدافندی هوایی بیشتر به‌ویژه سامانه پاتریوت شده است.

آقای زلنسکی گفت در تماسی با حکیم جفریز، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، از کنگره ایالات متحده برای تصویب بسته کمک به اوکراین قدردانی کرده است.

او افزود اوکراین در حال رایزنی با تمام شرکایش به منظور دریافت به موقع کمک‌های تسلیحاتی برای حفظ مواضع خود در جبهه‌های جنگ و برهم‌زدن نقشه‌های جنگی روسیه است.

ولودیمیر زلنسکی افزود کشورش هنوز منتظر دریافت کمک‌های تسلیحاتی وعده داده شده است و انتظار دارد حجم و گستره آنها به قدری باشد که شرایط در جبهه‌های جنگ را به نفع اوکراین تغییر دهد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت در تماس با حکیم جفریز بر نیاز به دریافت سامانه‌های پاتریوت در اسرع وقت تاکید کرده است.

رئیس جمهوری اوکراین در ارتباط با اتحادیه اروپا گفت کشورش تمام شرایط لازم برای آغاز مذاکرات پیوستن به این اتحادیه را دارد و حال باید اتحادیه اروپا به تعهدات خود عمل کند.

اوکراین که از همان روزهای آغازین تهاجم ارتش پوتین مورد حمایت گسترده اروپا قرار گرفت، از نامزدهای پیوستن به اتحادیه اروپا است اما فرایند پیوستن به این اتحادیه ممکن است سال‌ها طول بکشد.

ولودیمیر زلنسکی درباره پیوستن به ناتو نیز گفت هر کشوری که پایبند به ارزش‌های ناتو و حاضر به جنگیدن در راه آنها باشد، سزاوار دعوت برای ملحق شدن به این اتحاد نظامی است.

او در ارتباط با چشم‌انداز برقراری صلح نیز ابراز امیدواری کرد.

قرار است در روزهای ۲۶ و ۲۷ خرداد نشست صلح با حضور رهبران برخی کشورها در سوئیس برگزار شود. روسیه که به این کنفرانس دعوت نشده، برگزاری آن بدون حضور خود را «بی‌معنی» خوانده است.

XS
SM
MD
LG