لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

رونمایی از بزرگترین بسته کمک‌های نظامی به اوکراین؛ آمریکا موشک‌های پاتریوت و تجهیزات ضدپهپاد به کی‌یف ارسال می‌کند


وزیر دفاع آمریکا روز جمعه از ارائه ۶ میلیارد دلار کمک نظامی جدید به اوکراین، که شامل سامانه‌های موشکی پاتریوت و سایر تسلیحات برای مقابله با تهاجم روسیه است، خبر داد.

به گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری پنتاگون گفت: «این بسته شامل موشک‌های رهگیر برای سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت، تجهیزات پشتیبانی ضد پهپاد، مقادیر قابل‌توجهی مهمات توپخانه، مهمات هوا به زمین و خدمات پشتیبانی نگهداری، خواهد بود.»

این دومین بسته کمک امنیتی ایالات متحده در یک هفته است که از محل کمک ۶۱ میلیارد دلاری که اوکراین اخیراً دریافت کرده، تامین می‌شود.

ارسال سامانه‌های دفاع هوایی به اوکراین در اولویت کمک‌های ایالات متحده بوده و موضوع اصلی بحث در نشست گروه تماس دفاعی اوکراین نیز بود.

زلنسکی خواستار ارسال فوری حداقل هفت سامانه پاتریوت به اوکراین شده و گفته است که این سامانه‌ها می‌توانند جان انسان‌ها را نجات دهند.

ایالات متحده پیشتر به طور مخفیانه موشک‌های دوربرد را به اوکراین ارسال کرده بود و متعهد شده است که موشک‌های بیشتری نیز به این کشور ارسال کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در یک نشست خبری اعلام کرد که «تعداد قابل توجهی» موشک برای اوکراین ارسال شده و ایالات متحده «موشک‌های بیشتری» نیز به این کشور ارسال خواهد کرد. او تأکید کرد که اوکراین متعهد شده است از این موشک‌ها فقط در داخل خاک خود و نه علیه خاک روسیه استفاده کند.

XS
SM
MD
LG