لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

کی‌یف: جنگ در شرق اوکراین وخیم‌تر شده است؛ نیروها عقب‌‌نشینی می‌کنند


شهر چاسیو یار در بخش باخموت در منطقه نیمه اشغالی شرق دونتسک.
شهر چاسیو یار در بخش باخموت در منطقه نیمه اشغالی شرق دونتسک.

فرمانده نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه، نهم اردیبهشت، گفت نبرد در شرق اوکراین بدتر شده است و نیروهای کی‌یف حداقل در سه نقطه در امتداد جبهه به مواضع جدید عقب‌نشینی کرده‌اند.

نیروهای روسی بی‌وقفه در شرق پیشروی کرده‌اند و نقطه کانونی نبرد در نزدیکی شهر چاسیو یار و شمال غربی آودیوکا در استان دونتسک، شهر کوچک اما مهم برای اوکراین، است که نیروهای روسی در ۲۸ بهمن سال گذشته آن را به تصرف خود درآوردند.

الکساندر سیرسکی در تلگرام گفت که نیروهایش در مواضع جدیدی در غرب دو روستا در شمال آودیوکا، و همچنین منطقه‌ای در نزدیک شهر مارینکا مستقر شدند.

او تاکید کرد: «در مجموع، دشمن در این مناطق به موفقیت‌های تاکتیکی خاصی دست یافت، اما نتوانسته است برتری عملیاتی کسب کند.»

سیرسکی افزود که نیروهایی که تازه از مرخصی بازگشته‌اند در آن مناطق جایگزین واحدهایی خواهند شد که متحمل تلفات شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور روستای نووباخموتیوکا در مسیر آودیوکا را تصرف کردند، اما ارتش اوکراین درباره این ادعا اظهار نظری نکرده است.

فرمانده نیروهای مسلح اوکراین پیشتر در اواسط فروردین گفته بود نیروهای روسی در حال پیشروی به سمت باخموت در استان دونتسک بودند و عقب راندن آنها «مشکل» است.

او گفت وضعیت در منطقه باخموت در منطقه نیمه اشغالی شرق دونتسک به ویژه چالش برانگیز است.

او همچنین از تلاش روسیه برای شکستن خطوط دفاعی در چاسیو یار خبر داده بود.

اوکراین در انتظار محموله‌ای از کمک‌های نظامی ایالات متحده است که به گفته مقامات برای برتری نظامی اوکراین در جنگ با روسیه حیاتی است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، خواستار تدارکات بیشتر در دفاع هوایی و تحویل سریع‌تر تجهیزات از سوی متحدان کی‌یف شده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه از ارائه ۶ میلیارد دلار کمک نظامی جدید به اوکراین خبر داد. او در کنفرانس خبری پنتاگون گفت: «این بسته شامل موشک‌های رهگیر برای سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت، تجهیزات پشتیبانی ضد پهپاد، مقادیر قابل‌توجهی مهمات توپخانه، مهمات هوا به زمین و خدمات پشتیبانی نگهداری، خواهد بود.»

وزیر دفاع استرالیا نیز که روز شنبه از لویو در غرب اوکراین بازدید کرد، از یک بسته کمک نظامی صد میلیون دلاری به اوکراین شامل دفاع هوایی کوتاه برد و پهپادهای مجهز به بمب‌های هدایت شونده هوا به زمین خبر داد.

یک منبع اطلاعاتی اوکراینی به رویترز گفته است که اوکراین در ماه‌های اخیر با استفاده از پهپادهای دوربرد تلاش کرده است در نبرد هوایی با روسیه به برتری دست یابد.

XS
SM
MD
LG