لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

روسیه غرب را بر سر مصادره احتمالی دارایی‌های این کشور تهدید کرد


بانک مرکزی روسیه.
بانک مرکزی روسیه.

روسیه روز یکشنبه، نهم اردیبهشت، غرب را تهدید کرد که در صورت مصادره دارایی‌های مسدود شده‌اش واکنش «شدید» نشان خواهند داد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «روسیه هرگز مناطقی را که از اوکراین تصرف کرده است در ازای بازگرداندن دارایی‌های مسدود شده واگذار نخواهد کرد.»

او گفت: «دارایی‌های روسیه باید دست نخورده باقی بماند، زیرا در غیر این صورت واکنش شدیدی به دزدی غرب صورت خواهد گرفت. بسیاری در غرب قبلاً این را درک کرده‌اند.»

ایالات متحده و متحدانش در واکنش به جنگ روسیه در اوکراین، تراکنش با بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه را ممنوع کردند و حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه در غرب مسدود شد که بیشتر آن در موسسات مالی اروپایی و نه آمریکایی است.

دیمیتری مدودف، یک مقام ارشد امنیتی روسیه روز شنبه گفت: «روسیه ممکن است به هرگونه اقدامی در جهت مصادره ذخایر ارزی مسدود شده توسط ایالات متحده در غرب با توقیف دارایی‌ها، از جمله اموال و پول نقد شهروندان و سرمایه گذاران آمریکایی در روسیه پاسخ دهد.»

در چارچوب قانون بودجه تکمیلی ایالات متحده که کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین بخشی از آن است دولت بایدن اجازه دارد دارایی‌های روسیه را در بانک‌های آمریکایی مصادره و به اوکراین منتقل کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که هنوز پول زیادی از غرب در روسیه وجود دارد که می‌تواند هدف اقدامات متقابل مسکو قرار گیرد.

او گفت: «مسیر چالش‌های حقوقی (در برابر مصادره دارایی‌های روسیه) کاملاً باز خواهد بود که روسیه از آنها تا آخر برای دفاع از منافع خود استفاده خواهد کرد.»

جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه گفت مصادره مستقیم دارایی‌های روسیه قابل توجیه است اما تنها فقط یک راه ممکن است و از دارایی‌ها در عوض می‌توان به عنوان وثیقه برای استقراض در بازار برای کمک به اوکراین استفاده کرد.

او در مصاحبه ای با رویترز گفت: «اروپایی ها گام بسیار سازنده‌ای در این راستا برداشته‌اند و آن این است که بیشتر دارایی‌های روسیه که در بلژیک نگهداری می‌شود... اکنون به پول نقد تبدیل شده‌اند و (موسسه مالی) یوروکلیر از آن دارایی‌ها بهره می گیرد. اتحادیه اروپا موافقت کرده است که این سود را جدا کند و اساساً روندی اتخاذ کند که این دارایی‌ها را بتوان به اوکراین منتقل کرد.»

XS
SM
MD
LG