لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۸

کفیل نخست وزیر اوکراین می گوید به برطرف شدن رویارویی خوشبین است


کفیل نخست وزیر اوکراین امتیازهایی به رهبران منطقه ای و معترضین طرفدار روسیه پیشنهاد کرده است.

پس از سپری شدن ضرب الاجلی که دولت کیف برای خروج جدایی خواهان از ساختمان های دولتی تعیین کرده بود، آرسنی یاتسنیوک و مقامات دیگر روز جمعه به شهر دونتسک رفتند و با فرمانداران و شهرداران و دیگر شخصیت های متنفذ شرق اوکراین ملاقات کردند.

کفیل نخست وزیر گفت او از اصلاح قانون اساسی اوکراین و تغییر قوانین پشتیبانی می کند تا فرمانداران منطقه ای و دولت های آنها دیگر توسط دولت مرکزی منصوب نشوند ، و همه پرسی های منطقه ای مجاز شود.

یاتسنیوک در پرداختن به نگرانی دیگر ساکنان روسی زبان شرق اوکراین، همچنین قول داد به هیچکس اجازه داده نخواهد شد «زبان روسی و حق صحبت کردن با آن در اوکراین را محدود کند.»

روشن نیست آیا چنین امتیازاتی ستیزه گران طرفدار روسیه را راضی خواهد ساخت یانه. آنها چند روز پیش به ساختمان های دولتی در دونتسک، لوهانسک و دیگر شهرهای شرق اوکراین حمله کردند و از مقامات در کیف خواستند اجازه دهند پیشنهاد استقلال منطقه به همه پرسی گذاشته شود.

دولت به کسانی که تسلیم شوند پیشنهاد بخشودگی داده است، اما در آغاز تهدید کرد اگر ساختمان ها تا بامداد جمعه تخلیه نشوند به زور متوسل خواهد شد.

کفیل نخست وزیر اوکراین روز جمعه گفت او به برطرف شدن رویاروئی خوشبین است، و افزود دولت مرکزی نه فقط برای مذاکره با مناطق آماده است، بلکه حاضر است درخواست های تمام شهروندان را در چارچوب قانون اساسی جدید انجام دهد.

روز جمعه هیچ علامتی از آمادگی دولت برای عملی ساختن تهدید خود در تخلیه ساختمان ها، و نیز هیچ نشانه ای که حاکی از تسلیم معترضین دیده نشد.
نظر سنجی های اخیر نشان می دهد اکثریت ساکنان شرق اوکراین با هر اقدامی برای پیوستن به روسیه مخالف هستند.

روز جمعه همچنین سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه گفت او برای مذاکرات چهار جانبه درمورد اوکراین با آمریکا، اتحادیه اروپا و کیف آماده است. اما یادآورشد برای کاهش تنش، غرب باید به کوشش برای قانونی ساختن رهبران طرفدار غرب در اوکراین پایان دهد.
XS
SM
MD
LG