لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

ضرب الاجل به مردان مسلح حامی روسیه در شرق اوکراین


کیف به جدایی طلبان حامی روسیه که ساختمان های دولتی شرق اوکراین را اشغال کرده اند، تا روز جمعه وقت داده است سلاح های خود را تسلیم مقامات کنند.

مردان مسلح این هفته به ساختمان های دولتی در لوهانسک و دونستک یورش بردند و از اوکراین خواستند اجازه برگزاری همه پرسی جدایی به آنها بدهد.

دولت اوکراین به کسانی که خود را تسلیم کنند پیشنهاد عفو داده است، اما تهدید کرده اگر ساختمان ها تا روز جمعه تخلیه نشود از زور استفاده کند.

نخست وزیر اوکراین آرسنی یاتسنیوک روز جمعه به منطقه می رود تا این مورد را بررسی کند. کیف مسوول حوادث را روسیه معرفی کرده است.

سرهیی یارووی، معاون وزیر کشور اوکراین ابراز امیدواری کرده که بتوان به یک راه حل مسالمت آمیز رسید اما او گفت دولت محکم سر موضع خود ایستاده است.

نظر سنجی های اخیر در شرق اوکراین نشان می دهد که اکثریت ساکنان منطقه با پیوستن به روسیه مخالفند.

در همین حال نگرانی هایی نیز نسبت به اشغال شرق اوکراین توسط ارتش روسیه وجود دارد.

ناتو روز پنج شنبه تصاویر هوایی ایی ارائه داد که می گوید ۴۰ هزار نظامی روسی همراه با تانک ها و هواپیما ها را که نزدیک مرز اوکراین جمع شده اند، نشان می دهد.

این تصاویر پس از آن در اختیار رسانه ها قرار گرفت که روسیه اعلام کرد تجمع نیروهایش نباید نگرانی های بین المللی را بر انگیزد.

کاخ سفید در بیانیه ای از گفتگوی تلفنی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خبر داد و گفت دو رهبر بار دیگر از مسکو خواستند نیروهایش را از مناطق مرزی عقب بکشد.

بیانیه کاخ سفید می گوید آمریکا و متحدانش آماده برخورد با تحریکات بیشتر روسیه از طریق افزایش تحریم ها هستند.

در نشست بهار بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در روز پنجشنبه در واشنگتن، رهبران آمریکا تهدید کردند که مجازات های اقتصادی بیشتری علیه روسیه اعمال کنند.

جک لیو، وزیر خزانه داری آمریکا به همتای روس خود گفت انتظار داشته باشد تحریم های «قابل توجهی» علیه روسیه اعمال شود، اگر مسکو شرایط کنونی را وخیم تر از این کند.

واشنگتن پیشتر تحریم هایی را علیه مقامات روسیه به خاطر ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین در ماه گذشته میلادی اعمال کرده بود.
XS
SM
MD
LG