لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

هشدار آمریکا به روسیه درمورد قرارداد نفت - کالا با ایران


جک لو وزیر خزانه داری آمریکا
جک لو وزیر خزانه داری آمریکا
وزیر خزانه داری آمریکا روز پنج شنبه به همتای روسی خود هشدار داد که هرگونه معامله نفت در برابر کالا بین ایران و روسیه می تواند تحریم های بیشتر آمریکا را به بار آورد.

یکی از سخنگویان وزارت خزانه داری آمریکا پس از دیدار جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا، با آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه، اعلام کرد: «وزیر خزانه داری نگرانی های جدی ما را در مورد خبرهای مربوط به قرارداد احتمالی میان روسیه و ایران در زمینه نفت دربرابر کالا به وزیر دارایی روسیه اعلام کرد.»

او افزود: «جک لو در این دیدار روشن کرد که هرگونه معامله ای در این زمینه توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند موجبات تحریم را به بارآورد.»

در این دیدار جک لو به به سیلوانف گفته است چنین معامله ای به منزله نقض توافق بین ایران وشش قدرت بزرگ جهان، که آمریکا وروسیه نیز ازآن جمله اند، محسوب می شود. بنابر این توافق تهران تعهد کرده است که برنامه اتمی خود را در برابر ایجاد تسهیلاتی در تحریم های غربی متوقف کند. این تحریم ها برای جلوگیری از ورود درآمد نفت به داخل ایران اتخاذ شده است.

به گزارش رویترز هفته گذشته ایران و روسیه زمینه های انجام یک قرارداد پایاپای به ارزش ۲۰ میلیارد دلار را فراهم کردند که مطابق آن مسکو در برابر دریافت نفت از ایران به این کشور تجهیزات و کالاهای روسی تحویل دهد.

به گفته سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا، جک لودرباره اوکراین نیز تکرار کرد که درصورت ادامه دادن به ایجاد تنش در اوکراین توسط روسیه، آمریکا آمادگی اعمال تحریم های اضافی بر روسیه را دارد.

به گفته این سخنگو «لیو تاکید کرد که واشنگتن همچنان گمان دارد که امکان حل بحران از راه دیپلماسی وجود دارد.»

وزیر خزانه دری آمریکا همچنین از روسیه خواسته است در تلاش بین المللی برای نجات اقتصاد بیمار اوکراین، بویژه در زمینه جریان آزاد تجارت و انرژی، مشارکت کند.
XS
SM
MD
LG