لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

ادامه اعتراضات در اوکراین به رغم تصویب عفو مخالفان


کیف، ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴
کیف، ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴

دفتر رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد ویکتور یانکوویچ برای درمان مشکل حاد ریوی مرخصی گرفته است.

مخالفان دولت اوکراین می گویند به رغم تصویب لایحه عفو بازداشت شدگان دو ماه اخیر، که دیرگاه چهارشنبه در پارلمان اوکراین از تصویب گذشت، به تظاهرات ضد دولتی خود ادامه می دهند.

پارلمان اوکراین تصویب کرده که به شرط توقف تظاهرات از سوی مخالفان دولت اوکراین، معترضانی را که طی دو ماه اخیر بازداشت شده اند، عفو و آزاد می کند، اما این امر در صورتی محقق می شود که تظاهرکنندگانی که ساختمان های دولتی را اشغال کرده اند، این ساختمان ها را تخلیه کنند.

گفتنی است که با وجود تصویب شدن این لایحه در پارلمان اوکراین که چهارشنبه شب انجام شد، اپوزیسیون پارلمان اوکراین با «غیرقابل قبول و ناموجه» خواندن شرط تخلیه وزارتخانه ها و بناهای دولتی از سوی معترضان، مخالفت خود را با تعیین این شرط از سوی اکثریت نمایندگان پارلمان اوکراین ابراز کرد.

در این حال، تارنمای رئیس جمهوری اوکراین از بیماری وی خبر داده و گفته است که او فعلا قادر به انجام وظایف خود نیست. این تارنما بیماری رئیس جمهوری اوکراین را مشکل مزمن ریوی و تب عنوان کرده است، و ساعتی بعد دفتر ریاست جمهوری اعلام کرد ویکتور یانکوویچ برای درمان مرخصی گرفته است.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که حتی اگر اپوزیسیون اوکراین به قدرت برسد، مسکو وامی را که پرداخت آن را به کیف وعده داده بود، خواهد پرداخت. مبلغ این کمک مالی ۱۵ میلیارد دلار است. پوتین می گوید پیش از پرداخت این مبلغ، باید از استقرار ثبات و وضع پایدار حاکمیت در کیف اطمینان حاصل کند.
XS
SM
MD
LG