لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

مراسم سالگرد اخراج تاتارها از کریمه برگزار شد


Fotoğraflar, Plüton’da gözlemlenen, kraterlerle kaplı en eski yüzeyini gösterirken, aynı zamanda buzla kaplı yeni yüzeyleri de gösteriyor.
Fotoğraflar, Plüton’da gözlemlenen, kraterlerle kaplı en eski yüzeyini gösterirken, aynı zamanda buzla kaplı yeni yüzeyleri de gösteriyor.
در حالی که مسئولان شبه جزیره کریمه، که به تازگی از اوکراین شده و به روسیه پیوسته است، برگزاری مراسم سالگرد اخراج خشونت آمیز تاتارها از آن شبه جزیره در سال ۱۹۴۴ توسط اتحاد جماهیر شوروی را ممنوع اعلام کرده بودند، هزاران تاتار با شرکت در یک راهپیمایی مراسم یادبود آن واقعه را برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران مورد حمایت کرملین در شبه جزیره کریمه از صدور مجوز برای برگزاری مراسم هفتادمین سالگرد این واقعه در میدان اصلی شهر خودداری کردند و در نتیجه حدود ۲۰ هزار تاتار، با جمع شدن در اطراف یک مسجد در حومه شهر، اقدام به برگزاری مراسم یادبود کردند.

مسکو اواخر اسفند سال گذشته، اقدام به الحاق کریمه به فدراسیون روسیه کرد. در حال حاضر حدود ۱۲ درصد جمعیت شبه جزیره کریمه تاتار هستند. کریمه از قرن پانزدهم تا قرن هجدهم میلادی، توسط قوم ترک تبار تاتار اداره می شد.

در سال ۱۹۴۴ میلادی، اندکی پس از آن که اتحاد جماهیر شوروی موفق به اخراج نیروهای نظامی آلمان نازی از آن شبه جزیره شدند، ژوزف استالین تاتارهای ساکن در کریمه را متهم به همکاری با دشمن کرد و دستور اخراج آنها را صادر کرد که در نتیجه حدود ۲۵۰ هزار تاتار به مناطق دیگر، از جمله به آسیای مرکزی منتقل شدند.

در سال های قبل و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ، بسیاری از تاتارهای اخراج شده موفق به بازگشت به کریمه شده بودند که پس از فروپاشی شوروی، بخشی از خاک کشور تازه استقلال یافته اوکراین شد و اکنون در بحران بوجود آمده بین دولت موقت اوکراین و شورشیان طرفدار روسیه، از کیف حمایت می کنند.

صدها تاتار ساکن اوکراین نیز روز یکشنبه با شرکت در یک راه پیمایی و روشن کردن شمع در کیف پایتخت اوکراین، مراسم سالگرد آن واقعه خشونت بار را برگزار کردند.
XS
SM
MD
LG