لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۳

رئیس جمهور اوکراین همه پرسی مناطق شرقی را رد کرد


اولکساندر تورچینف - آشیو
اولکساندر تورچینف - آشیو
رئیس جمهوری موقت اوکراین همه پرسی مناطق تحت کنترل شورشیان را یک پروپاگاندا مضحک که هیچ بنیاد قانونی ندارد، توصیف کرد.

اولکساندر تورچینف روز دوشنبه به پارلمان اوکراین گفت: این رفراندوم هیچ چیزی به جز یک پروپاگاندا برای پوشش جنایات، گروگان گیری ها، خشونت و دیگر جرائم جدی نبود.

با این حال، رئیس جمهوری موقت اوکراین گفت می خواهد به کسانی که در شرق اوکراین «دستشان به خون آلوده نشده و حاضر هستند به طریق مشروع از اهدافشان دفاع کنند» مذاکره کند.

جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین، که بدون توجه به اعتراض های بین المللی روز یکشنبه اقدام به برگزاری همه پرسی برای خودمختاری و جدایی از اوکراین کردند، ادعا کردند که طبق برآوردهای اولیه، حدود ۹۰ درصد رای دهندگان به تاسیس مناطق خودمختار، رای مثبت داده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رومن لیاگین رییس ستاد انتخابات جمهوری خودخوانده دونتسک، اواخر روز یکشنبه اعلام کرد که نزدیک به ۷۵ درصد از جمعیت ۳ میلیون نفری آن منطقه در همه پرسی شرکت کردند. این در حالی است که در نبود ناظران مستقل، تایید آمار ارائه شده توسط شورشیان جدایی طلب، امکان پذیر نیست.

اولکساندر تورچینف، رییس دولت موقت اوکراین به جدایی طلبان هشدار داده بود که اعلام استقلال در این مناطق «گامی است به سوی پرتگاه«.

برگزار کنندگان همه پرسی در دو منطقه صنعتی دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، گفته اند که برآوردهایشان نشان می دهد که درصد مشارکت جمعیت حدود ۶ و نیم میلیون نفری این مناطق، بالا بوده است.

این ادعای جدایی طلبان در حالی مطرح می شود که رسانه‌های طرفدار دولت اوکراین می گویند میزان مشارکت مردم در این همه پرسی پایین بوده است و ادعا کرده اند که کودکان و افراد زیر سن قانونی اقدام به رای دادن کرده اند و همچنین از رای دادن چند باره برخی افراد خبر داده‌اند.

پیشتر خبرگزاری رویترز در گزارشی گفته بود، در شهر بندری ماریوپول در جنوب شرقی اوکراین، که هفته گذشته شاهد درگیری های سنگینی بود، تنها هشت حوزه رای گیری برای جمعیت نیم میلیون نفری آن در نظر گرفته شده بود که در نتیجه، منجر به تشکیل صف های چندصد متری در مقابل آن حوزه ها در ساعات آغازین رای گیری شد.

ایالات متحده بارها برگزاری همه پرسی در اوکراین را محکوم کرده است. جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اواخر روز شنبه اعلام کرد واشنگتن نتیجه این همه پرسی را برسمیت نخواهد شناخت و تاکید کرد برگزاری این همه پرسی «نقض قوانین بین المللی و تمامیت ارضی اوکراین است«.

این نخستین همه پرسی برگزار شده در اوکراین از آغاز بحران در آن کشور نیست. در روزهای پایانی اسفند ماه نیز، همه پرسی مشابهی در شبه جزیره کریمه برگزار شد که منجر به جدایی آن از اوکراین و پیوستن به روسیه و در نتیجه تشدید بحران بین مسکو و کیف شد.

تایید نتیجه انتخابات روز یکشنبه در مناطق تحت کنترل شورشیان به دلیل نبود ناظران بین المللی غیر ممکن است.
XS
SM
MD
LG