لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

اختصاصی صدای آمریکا: آموزش نیروهای اوکراین برای استفاده از تانک‌های آبرامز چند روز دیگر آغاز می‌شود


تانک آبرامز
تانک آبرامز

سرتیپ پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، به صدای آمریکا گفت که نیروهای ایالات متحده، آموزش نیروهای اوکراینی‌ با تانک های «ام یک ای یک آبرامز» را «حدود یک هفته دیگر»‌ آغاز خواهند کرد.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا نیز که خواست نامش فاش نشود، به صدای آمریکا گفت که این هفته حدود ۲۵۰ نیروی اوکراینی برای آموزش به آلمان خواهند رفت. آنها با ۳۱ تانک آبرامز که در اوایل ماه جاری میلادی به آلمان فرستاده شدند، تمرین خواهند کرد. این آموزش حدود ۱۰ هفته طول خواهد کشید و بر نحوه کار با تانک، نحوه مانور دادن در نبردهای ترکیبی، و تعمیر و نگهداری تانک متمرکز خواهد بود.

۳۱ تانک دیگر از همین نوع در پاییز سال جاری میلادی به اوکراین تحویل داده خواهد شد.

زره ضخیم و موتور توربین ۱۵۰۰ اسب بخاری تانک‌های آبرامز ، بسیار پیشرفته‌تر از تانک‌های دوران شوروی است که اوکراین از ابتدای تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ از آن‌ها استفاده می‌کرده است.

ایالات متحده ابتدا در ماه ژانویه سال جاری اعلام کرد که نسخه جدیدتری از تانک‌های آبرامز یعنی تانک‌های ام یک ای دو آبرامز» را پس از ساخت به اوکراین خواهد فرستاد. ولی از آن‌جا که این روند ممکن است سال‌ها طول بکشد، در ماه مارس تانک‌های ام یک ای یک آبرامز» را جایگزین تانک های وعده داده شده کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، قرار است روز پنجشنبه ۲۵ ماه مه، میزبان نشستی مجازی با رهبران نظامی و دفاعی بیش از ۵۰ کشور، از جمله اوکراین، در مورد دفاع هوایی از روی زمین، آموزش کار با جت‌های اف-۱۶ و نیازهای مهماتی اوکراین تبادل نظر کنند.

سرتیپ رایدر گفت: «تحویل اف-۱۶ به اوکراین برنامه‌ای درازمدت است و به ضد حمله‌ای که در پیش است، ربطی ندارد.» او تاکید کرد که آموزش در این مورد در اروپا انجام می‌شود و شروع آن ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، جمعه گذشته اعلام کرد که ایالات متحده از تلاش‌های مشترک بین‌المللی برای آموزش خلبانان اوکراینی در مورد هواپیماهای جنگنده مدرن، از جمله اف-۱۶، حمایت می‌کند. در مقابل، الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که کشورهای غربی در صورت تامین هواپیماهای جنگنده برای اوکراین با خطرات بزرگی رو‌به‌رو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG