لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

ادعای مسکو در مورد حمله نیروهای اوکراینی به یک شهر روسیه؛ اوکراین تکذیب کرد


باخموت. ۲۱ می ۲۰۲۳.
باخموت. ۲۱ می ۲۰۲۳.

مقام‌های روسیه مدعی شدند که «خرابکاران نظامی اوکراین» روز دوشنبه اول خرداد با حمله به یک شهر کوچک مرزی روسیه، هشت تن را زخمی کردند. در مقابل، مقامات اوکراین دست داشتن و یا ارتباط با مهاجمان را تکذیب کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود روسیه، که هم مرز با اوکراین است، گفت که یک گروه خرابکار نیروهای مسلح اوکراین وارد شهر گرایورون شدند و همزمان، این شهر کوچک که در حدود پنج کیلومتری مرز قرار دارد، هدف توپخانه اوکراین قرار گرفت.

این مقام روسی با اشاره به زخمی شدن هشت تن افزود که اکثر ساکنان این منطقه را ترک کرده‌اند، اما وضعیت همچنان «متشنج» است.

فرماندار بلگورود همچنین عنوان کرد که یک زن از ناحیه دست زخمی شده است و اضافه کرد که سامانه‌های ضدهوایی روسیه، یک هواپیمای بدون سرنشین را بر فراز منطقه سرنگون کردند.

در مقابل، یکی از دستیاران ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفت که کی‌یف هیچ ارتباطی با این حمله ندارد و آن را به عنوان «جنبش مقاومت خشونت‌آمیز» در حال ظهور روسی قلمداد می‌کند.

یک روزنامه اوکراینی نیز به استناد منابع نظامی این کشور می‌گوید که دو گروه مخالف مسلح روسیه، موسوم به «لژیون آزادی روسیه» و «سپاه داوطلب روسیه» که هر دو متشکل از شهروندان روسی هستند، این حمله را انجام داده‌اند.

رویترز قادر به تأیید این گزارش‌ها نبود و ارتش اوکراین بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبود.

در این حال، دستیار ارشد آقای زلنسکی در بیانیه‌ای کتبی به رویترز گفته است: «جنبش آزادی‌بخش روسیه می‌تواند به نیرویی تبدیل شود که به پایان عادلانه جنگ در اوکراین کمک کند و به طور چشمگیری، روند تحولات دگرگون‌کننده در نخبگان سیاسی روسیه را تسریع بخشد».

در این حال، مقامات اوکراینی روز دوشنبه گفتند که روسیه از موشک‌ها و پهپادها برای حملات شبانه به منطقه دنیپروپتروفسک استفاده کردند که منجر به آسیب دیدن ساختمان‌ها و زخمی شدن حداقل هشت تن شد.

نیروی هوایی اوکراین در پیام‌رسان تلگرام خود گفت که حمله روسیه شامل ۱۶ موشک و ۲۰ پهپاد شاهد ساخت ایران بود و پدافند هوایی اوکراین چهار موشک کروز و ۲۰ پهپاد را سرنگون کرده است.

روسیه در حالی حملات هوایی خود به اوکراین را در هفته‌های اخیر تشدید کرده است که کی‌یف در حال برنامه‌ریزی برای یک حمله متقابل با هدف بازپس‌گیری اراضی تصرف شده به دست نیروهای روسیه است.

همچنین، شرکت دولتی انرژی هسته‌ای اوکراین روز دوشنبه گفت که در حمله هوایی روسیه، یک خط انتقال که برق خارجی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تامین می کند، منهدم شده است.

به گفته شرکت، این نیروگاه برای چند ساعت، قبل از اینکه برق دوباره برقرار شود، با ژنراتورهای پشتیبان دیزل کار کرد.

XS
SM
MD
LG