لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

واکنش روسیه به احتمال تحویل اف-۱۶ به اوکراین: اهداف نظامی روسیه را تضعیف‌ نمی‌کند


برخی دیپلمات‌های روس، دوشنبه ۲۲ ماه مه، گفتند که تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین، نشان‌دهنده نقش ناتو در درگیری است، اما اهداف نظامی روسیه را تضعیف نمی‌کند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که هرگونه انتقال جنگنده‌های آمریکایی به اوکراین «کاملا بی‌معنی و احمقانه» خواهد بود.

ریابکوف با استفاده از اصطلاح «عملیات نظامی ویژه» که مسکو برای تهاجم به اوکراین بکار می‌برد،گفت: «این تلاش‌های غرب کاملاً بی‌فایده و بی‌معنی است ضمن آنکه توانایی‌های ما به گونه‌ای است که همه اهداف عملیات نظامی ویژه محقق خواهد شد.»

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده هم در بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی این سفارت‌خانه منتشر شد،گفت: «هیچ زیرساختی برای عملیات اف-۱۶ در اوکراین وجود ندارد و تعداد خلبانان و پرسنل تعمیر و نگهداری مورد نیاز آنها در دسترس نیست.»

او همچنین گفت که هرگونه حمله اوکراین به منطقه کریمه، «حمله به خاک روسیه» تلقی خواهد شد.

اوکراین اخیرا حملات خود را به اهداف تحت کنترل روسیه به ویژه در شبه‌جزیره کریمه «که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ از اوکراین به خاک خود ضمیمه کرد» تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده،همزمان با اجلاس گروه ۷ در ژاپن، برنامه‌های آموزشی برای خلبانان اوکراینی با جنگنده‌های «اف-۱۶» را تایید کرد.
ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین نیز در مقابل به او اطمینان داد که از این جنگنده‌ها برای حمله به خاک روسیه استفاده نخواهد کرد.

آموزش خلبانان اوکراینی برای هدایت و سوختگیری جنگنده‌های اف ۱۶ در میان مخالفت روسیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

XS
SM
MD
LG