لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

جو بایدن در لهستان با وزرای خارجه و دفاع اوکراین دیدار و گفت وگو کرد


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ورشو در دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان - ۲۶ مارس ۲۰۲۲ (۶ فروردین ۱۴۰۱)
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ورشو در دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان - ۲۶ مارس ۲۰۲۲ (۶ فروردین ۱۴۰۱)

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه و در پایان سفر خود به اروپا که با هدف تقویت موضع‌گیری واحد کشورهای همسو برای ادامه مقابله با ماشین جنگی روسیه در اوکراین انجام شد، با همتای لهستانی خود و دیگر مقام‌های دولتی، و همچنین نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد فعال در کمک‌رسانی به پناهجویانی که از اوکراین به لهستان آمده‌اند، دیدار و گفت‌وگو کرد.

جو بایدن امروز در ورشو در دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان در مورد چگونگی واکنش کشورش، در کنار متحدان و شرکای آمریکا، به بحران انسانی و حقوق بشری که جنگ غیرقابل توجیه روسیه علیه اوکراین ایجاد کرده است، گفت وگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پیش به همراه آنتونی بلینکن و لوید آستن وزرای خارجه و دفاع آمریکا، با وزرای خارجه و دفاع اوکراین در ورشو دیدار کردند. جزئیاتی از درخواستهای وزرای اوکراینی گزارش نشده است.

همچنین امروز رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو با نخست وزیر لهستان، شهردار ورشو و رووسای سازمان‌های مردم نهادی که برای کمک به سیل پناهجویان اوکراینی‌ فعالیت می کنند را در دستور کار دارد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین با تعدادی از پناهجویان اوکراینی که در استادیوم ملی ورشو موقتاً اسکان داده شده‌اند، دیدار می کند. آمریکا اعلام کرده است که صد هزار پناهجوی اوکراینی را می‌پذیرد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ورشو در دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان - ۶ فروردین ۱۴۰۱
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ورشو در دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان - ۶ فروردین ۱۴۰۱

برپایه آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بیش از سه میلیون و هفتصد هزار اوکراینی خانه خود را ترک کرده‌اند که از این تعداد بیش از دو میلیون و سیصد هزار تن وارد لهستان شده‌اند.

قرار است عصر امروز به وقت محلی جو بایدن سخنرانی در ورشو داشته باشد که به گفته کاخ سفید دو محور اصلی این سخنرانی افزایش تلاش‌های متحد جهان آزاد برای حمایت از مردم اوکراین و طرح و برنامه دفاع از آینده‌ای که ریشه در اصول دموکراسی دارد عنوان شده است.

آقای بایدن که همزمان فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا است، روز گذشته با تعدادی از سربازان آمریکایی که برای تقویت جناح شرقی پیمان دفاعی ناتو در پایگاه نظامی در صد و هفتاد کیلومتری شهر مرزی لویو اوکراین حضور دارند، دیدار کرد و از حضور آنها به عنوان مدافعان دموکراسی در برابر خودکامگی قدردانی کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG