لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

جدایی‌طلبان شرق اوکراین دو بریتانیایی و یک مراکشی را به اعدام محکوم کردند


دو بریتانیایی و یک مراکشی در دادگاه  جمهوری موسوم به خلق دونتسک
دو بریتانیایی و یک مراکشی در دادگاه  جمهوری موسوم به خلق دونتسک

خبرگزاری های روسیه گزارش دادند که دادگاهی در جمهوری خودخوانده خلق دونتسک، یکی از تشکیلات نیابتی روسیه در شرق اوکراین که در دست جدایی طلبان مورد حمایت روسیه است، روز پنجشنبه دو بریتانیایی و یک مراکشی را که هنگام جنگ برای اوکراین دستگیر شده بودند، به اعدام محکوم کرد.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از یکی از مقامات دادگاه گفت: دادگاه این سه مرد را برای «فعالیت‌های مزدورانه و ارتکاب اقداماتی با هدف به دست گرفتن قدرت و سرنگونی نظم قانون اساسی جمهوری خلق دونتسک» مجرم شناخت.

این سه مرد پس از حمله روسیه در ۲۴ فوریه در حالی که به نفع اوکراین و علیه روسیه و نیروهای مورد حمایت روسیه می جنگیدند اسیر شدند. وکیل آنها گفت که آنها علیه این رای درخواست تجدید نظر خواهند کرد.

بریتانیا تصمیم دادگاه دونتسک را «قضاوت ساختگی» خواند و آن را محکوم کرد.

به نوشته رویترز سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، گفت که بر اساس کنوانسیون ژنو، اسیران جنگی از مصونیت رزمی برخوردارند و نباید آنها را به دلیل شرکت در جنگ تحت پیگرد قضایی قرار داد.

در پی تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه شهروندان خارجی بسیاری به اوکراین رفتند تا از این کشور در مقابل حمله مسکو دفاع کنند.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، هشدار داد که میلیون‌ها نفر ممکن است به دلیل آنکه روسیه بنادر اوکراین دریای سیاه را محاصره کرده است، از گرسنگی بمیرند. اوکراین یکی از صادرکنندگان بزرگ گندم در جهان است. جنگ روسیه صادارت گندم از اوکراین را مختل کرده است. همین امر باعث افزایش قیمت جهانی غلات شده است.

به گفته زلنسکی جهان به دلیل محاصره شدن بنادر اوکراین «در آستانه یک بحران وحشتناک غذایی» است.

زلنسکی گفت که اوکراین اکنون نمی تواند مقادیر زیادی گندم، ذرت، روغن نباتی و محصولات دیگر را که «نقش تثبیت کننده در بازار جهانی» داشته‌اند صادر کند.

XS
SM
MD
LG