لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

اوکراین: خویشتنداری ما، مانع بروز جنگ شده است


سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد - آرشیو
سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد - آرشیو

سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد، یوری سرگیف، گفت تنها دلیلی که جنگ در شرق کشورش آغاز نشده، خویشتنداری اوکراین است.

او روز چهارشنبه در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن گفت. این جلسه پس از آن برگزار شد که ناتو و ناظران اروپایی گزارش دادند تانک ها، نظامیان و تسلیحات روسیه در چند روز گذشته از مرز عبور کرده و وارد اوکراین شده اند.

نماینده اوکراین در سازمان ملل متحد گفت روسیه از اینکه به کسی توضیح دهد در حال انجام چه کاری است، خودداری می کند. او در سوالی مطرح کرد که آیا کرملین برای یک حمله نظامی آماده می شود؟

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت روسیه و جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین به شرایط توافق آتش بس سپتامبر در مینسک عمل نکرده اند، که شامل خروج تمامی نیروهای جنگنده خارجی از اوکراین می شود.

پاور گفت اوکراین برای عمل به آن توافقنامه تلاش های واقعی کرده و از سازمان ملل متحد خواست فشار بر روسیه را بیشتر کند.

آلکساندر پنکین، معاون سفیر روسیه به شورای امنیت گفت این اوکراین است که پس از توافق با جدایی طلبان برای عقب نشینی نیروهایش، آنها را در صف مقدم متمرکز کرده است.

او ناظران اتحادیه اروپا را متهم کرد که این مورد را نادیده گرفتند و گزارش ها در مورد تجمع نیروهای نظامی روسی را پروپاگاندا خواند.

پیشتر، وزیر دفاع اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد نیروهای نظامی برای تهاجم احتمالی جدید جدایی‌خواهان طرفدار روسیه در شرق آن کشور آماده می‌شوند.

استپان پولتوراک در سخنانی در نشست هیات دولت با بیان این که شورشیان نیروهای کمکی دریافت کرده‌اند، گفت وظیفه اصلی او در این شرایط آن است که برای اقدام نظامی آماده شود.

در همین حال آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین نیز خواهان دخالت بین‌المللی برای برقراری صلح هم در اوکراین و هم در جهان شد و گفت اوکراین آنچه در توان دارد را بکار خواهد برد، اما توانایی‌هایش، بویژه وقتی با یک قدرت اتمی روبرو باشد، محدود است.

او همچنین گفت اوکراین به صلح و آرامش نیاز دارد، و برای برقراری آن، جهان باید به عنوان یک نهاد دموکراتیک متمدن و متحد عمل کند.

علیرغم توافق آتش‌بس بین کیف و جدایی‌طلبان، درگیری‌های پراکنده در شرق اوکراین ادامه یافته است. ناتو می‌گوید ستون‌های تجهیزات نظامی روسیه، از جمله تانک‌ها، قطعات توپخانه و نیز سربازان رزمی که وارد منطقه می‌شوند را در دو روز گذشته مشاهده کرده است.

روز سه‌شنبه، فرمانده نیروی هوایی ناتو گفت ۲۵۰ تا ۳۰۰ سرباز روسی در شرق اوکراین حاضر هستند و به نیروهای جدایی‌خواه کمک می‌کنند.

مسکو بارها هرگونه درگیری نظامی رسمی در مناطق شرقی اوکراین را تکذیب کرده و می‌گوید نیروهای روسی که در کنار شورشیان می‌جنگند، داوطلبانه اقدام به چنین کاری کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG