لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

شهردار روس گرا در اوکراین هدف گلوله قرار گرفت


مردان مسلح روس گرا در برابر ساختمان اشغالی شورای شهر کوستیانتینیوکا پاس می دهند - ۲۸ آوریل
مردان مسلح روس گرا در برابر ساختمان اشغالی شورای شهر کوستیانتینیوکا پاس می دهند - ۲۸ آوریل

گنادی کرنس متهم است که هنگامی که روس گرایان ساختمان های دولتی را در شرق اوکراین اشغال کرده بودند، از جدایی طلبان طرفداری می کرد.

شهردار خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، روز دوشنبه هدف گلوله یک فرد ناشناس قرار گرفت و به شدت مجروح شد. وی اکنون در بیمارستان است و حالش وخیم اعلام شده است.

گنادی کرنس، شهردار ۵۴ ساله خارکف – که هوادار پیوستن به روسیه است – امروز سوار بر دوچرخه در مسیر هر روزی به طرف محل کارش می رفت که از پشت سر به وی شلیک شد. آیرینا کوشچنکو، سخنگوی دولت محلی در خارکف می گوید ضارب احتمالاً در پشت انبوه درختان در نزدیکی محل عبور شهردار پنهان شده بود.
گنادی کرنس شهردار خارکف
گنادی کرنس شهردار خارکف

به گفته خانم کوشچنکو، محافظان شهردار در اتومبیلی او را دنبال می کردند، ولی آنقدر نزدیک نبودند که خود را به آقای کرنس برسانند و مانع از تیراندازی به او شوند.

وزیر کشور اوکراین گفت شهردار برای درمان به بیمارستان خارکف منتقل شده، و «پزشکان حالش را وخیم اعلام کرده اند.»

دولت جدید و غرب گرای اوکراین دو ماه پیش گنادی کرنس را متهم کردند که هنگامی که روس گرایان ساختمان های دولتی را اشغال کرده بودند، او هم از جدایی از اوکراین طرفداری می کرد.

نیروهای دولتی اوکراین بالاخره موفق شدند جدایی طلبان را از ساختمان های دولتی خارکف بیرون کنند. خارکف تنها شهر بزرگ در غرب اوکراین است که کنترل آن از دست شورشیان روس گرا خارج شده است. روس گرایان خواستار برگزاری همه پرسی برای جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه اند.


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت تحریم ها علیه افراد و شرکت های روسی برخی از فعالیت های بانکی و مقامات ارشد شرکت های نزدیک به رئیس جمهوری روسیه را دربر می گیرد:
«هدف، فقط شخص ولادیمیر پوتین نیست. هدف این است که نشان دهیم محاسبات او در رابطه با مداخله در اوکراین، در درازمدت بر اقتصاد روسیه تأثیر منفی می گذارد؛ و او را ترغیب کنیم که برای حل بحران اوکراین از راه دیپلماتیک، در مسیر درست گام بردارد.»

آقای اوباما که به سفر خاوردور رفته است در یک کنفرانس خبری در فیلیپین گفت اوکراین به توافق بین المللی وین که نزدیک به دو هفته پیش برای حل اختلاف با روسیه به دست آمد، پای بند است، ولی روسیه به تعهداتش عمل نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت اگر روسیه همچنان به خصومت با اوکراین ادامه دهد، ایالات متحده گام های بیشتری در تحریم آن کشور برخواهد داشت.

روز دوشنبه مردان مسلح طرفدار روسیه ساختمان های دولتی را در شهر کوستیانتینیوکا به تصرف درآوردند. این آخرین شهری است در شرق اوکراین که به اشغال روس گرایان در می آید. جدایی طلبان تا به حال نزدیک به ده شهر را در کنترل خود دارند و خواستار برگزاری همه پرسی برای جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه اند.

در همین حال، سرگه یی لاوروف وزیر خارجه روسیه و فرانک-والتر اشتاین مایر همتای آلمانی اش، درباره وضعیت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا که به اسارت روس گرایان اوکراین درآمده اند، تلفنی گفت وگو کردند. جزئیات این گفت وگو اعلام نشده است.

آلمان از روسیه خواسته بود تا با استفاده از نفوذش بر روس گرایان شرق اوکراین، آزادی ناظران را که در شهر اسلوویانسک به اسارت گرفته شده اند، تضمین کند. ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا روز شنبه در برابر جمعی از خبرنگاران، از سلامتی خود خبر داده بودند. یک ناظر سوئدی آزاد شده است.
XS
SM
MD
LG