لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

مبارزه اوکراین برای کنترل شهرهای کلیدی شرق کشور


اوکراین - در حالی که تظاهر کنندگان طرفدار روسیه ساختمانهای دولتی را در شرق این کشور اشغال کرده و خواهان رای گیری برای پیوستن به روسیه شده اند - برای حفظ کنترل خود بر شهرهای کلیدی شرق کشور مبارزه می کند.

به گفته مقامهای اوکراین روز سه شنبه صدای تیراندازی در خارکیف شنیده می شد و دست کم ۶۰ نفر بازداشت شدند، در حالی که تظاهرکنندگان طرفدار روسیه دفاتر دولتی را که از روز یکشنبه اشغال کرده اند همچنان در اختیار خود دارند.

در لوهانسک - به گفته مقامها - بیش از ۵۰ نفر اجازه یافتند مقر امنیتی شهر را بامداد چهارشنبه ترک گویند، یعنی از جایی که گفته می شود طرفدار روسیه ۶۰ نفر را به گروگان گرفته اند. مقامهای اوکراین گفته اند تظاهرکنندگان ساختمان را با مواد منفجره سیم کشی کرده اند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیروهای ویژه و عوامل روسی را متهم کرد به ناآرامی های جدایی طلبان در شرق اوکراین دامن می زنند. وی این اعمال روسیه را زمینه ای برای دخالت نظامی شبیه کریمه در شرق اوکراین کرد.

آقای کری روز سه شنبه به کمیته ای در سنا گفت دخالت مسکو در اوکراین «روشن و غیرقابل اشتباه» است. وی گفت اگر روسیه به عدم ثبات اوکراین ادامه دهد، رئیس جمهوری اوباما آماده اعمال تحریم های سخت تری علیه این کشور می شود.

روز سه شنبه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که سرنوشت جنوب شرقی اوکراین نیز باید در مذاکرات مربوط به آینده این کشور مطرح شود. وی گفت روسیه خواهان آن است که مناطق روسی زبان نمایندگانی در مذاکرات چند جانبه داشته باشند.

در همین حال جوبایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا با دو تن از رهبران اروپا درباره بحران اوکراین گفتگو کرد.

آقای بایدن با میلو ژوکانویک نخست وزیر مونتگره در کاخ سفید دیدار کرد و تلفنی با روبرت فیکو نخست وزیر اسلواکی گفتگو کرد.
بایدن از فیکو به دلیل کمک به اوکراین در زمینه انرژی و کاهش وابستگی آن به گاز طبیعی روسیه تشکر کرد.
XS
SM
MD
LG