لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

پوتین خواستار «گفتگوهای فوری» برای پایان دادن به بحران اوکراین شد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه از اوکراین خواست برای یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران در شرق آن کشور، فوراً گفتگوهای دیپلماتیک را آغاز کند.

ولادیمیر پوتین در سخنانی که از شبکه یک تلویزیون ملی روسیه پخش شد، گفت «اوکراین باید گفتگوهای واقعی و معنادار، نه بر سر مسائل فنی، بلکه بر سر ترکیب سیاسی و استقلال جنوب شرقی اوکراین، را با هدف پاسداری از منافع مشروع مردمی که در آن مناطق زندگی می‌کنند آغاز نماید.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه قبلاً هم خواستار گفتگوی دولت مرکزی اوکراین با شورشیان جدایی‌طلب در شرق آن کشور شده بود و از یک سیستم فدرال که اختیارات بیشتری به مناطق مختلف می‌دهد، پشتیبانی می‌کرد.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در ماه ژوئن طرح صلحی را ارائه داده بود که در آن تمرکززدایی از اختیارات اجرایی در سطوحی نامشخص، و نیز مسائل بودجه‌ای را در نظر گرفته بود، اما شورشیان جدایی‌طلب گفتند تا زمانی که نیروهای دولتی اوکراین حملات نظامی علیه آنها را متوقف نکنند، هیچ گفتگویی را نخواهند پذیرفت.

به گفته آسوشیتدپرس نمایندگان گروه‌های جدایی‌طلب اوکراینی برای اظهارنظر در باره سخنان امروز رئیس جمهوری روسیه در دسترس نبودند و در آن سو نیز، سخنگوی رئیس جمهوری اوکراین گفت در حال حاضر «هیچ نظری ندارد.»

با وجود این که کیف و کشورهای غربی روسیه را متهم به اعزام نیرو و تجهیزات نظامی برای کمک به شورشیان جدایی‌طلب در مناطق شرقی اوکراین می‌کنند، اما مسکو با قاطعیت این اتهامات را رد می‌کند.

آقای پوتین هفته گذشته، پس از گفتگو با همتای اوکراینی خود، دخالت مسکو برای انجام گفتگوهای دیپلماتیک بر سر یک طرح آتش‌بس در شرق اوکراین و پایان دادن به جنگی که تاکنون، بر اساس آمار سازمان ملل متحد، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ قربانی داده است را رد کرد و گفت اوکراین باید حملات نظامی را موقف کند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا روز یکشنبه تهدید کرد اگر مسکو در اقدامات خود در اوکراین تجدید نظر نکند، تحریم‌های تجاری جدیدی علیه روسیه اعمال خواهد کرد؛ هر چند وجود شکاف‌های عمیق بین اعضای آن اتحادیه، باعث شد آنها در جریان نشست بروکسل نتوانند زمان خاصی برای اعمال این تهدید ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این حال توافق کردند فهرستی از تحریم‌های جدید اقتصادی علیه روسیه را ظرف یک هفته تهیه و تنظیم کنند. این تصمیم پس از آن اعلام شد که پترو پوروشنکو در سخنانی نسبتاً طولانی در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، هشدار داد اگر نیروهای نظامی روسیه به حمایت خود از شورشیان طرفدار مسکو ادامه دهند، آنگاه یک «جنگ تمام عیار» قریب الوقوع خواهد بود.

آندرئی لایسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین روز یکشنبه با بیان این که تانک‌های روسی خانه‌های یک شهر کوچک مرزی را ویران کرده‌اند گفت «حملات مستقیم ارتش فدراسیون روسیه در شرق اوکراین ادامه دارد. روس‌ها کماکان تجهیزات نظامی و مزدوران جنگی به این سوی مرز می‌فرستند.»

کیف و کشورهای غربی معتقدند پیروزی‌های اخیر جدایی‌طلبان نتیجه ورود نیروها و تسلیحات روسی است، که در غیر این صورت در آستانه فروپاشی و شکست کامل بودند.

روسیه در این باره اظهار نظری نکرده است.

XS
SM
MD
LG