لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

باروسو: اوکراین به نقطه بی بازگشت نزدیک می شود


خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا می گوید بحران در اوکراین به نقطه بدون بازگشت رسیده است.

او این هشدار را روز شنبه در پاسخ به گزارش های دستاوردهای جدائی خواهان طرفدار روسیه در شرق اوکراین ، و در حالی صادر کرد که پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین در بروکسل با رهبران اتحادیه اروپا در باره بحران به گفت و گو نشسته است.

باروسو گفت اروپا آماده است گام های جدیدی علیه روسیه ، که گفته می شود از جدائی خواهان حمایت می کند ، بردارد. اما یاد آور شد در برای حل بحران از راه های سیاسی باز است.

پیشتر در روز شنبه، سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین گفت سربازان از چند شهر در شرق کشور، که در آنها نیروهای شورشی دست به قدرت نمائی زده اند، خارج می شوند.

مقامات نظامی اوکراین می گویند در جریان نبرد بین نیروهای اوکراین و جدائی خواهان، یک فروند جت جنگنده هدف یک موشک روسی قرار گرفت و سرنگون شد.

اطلاعیه ارتش اوکراین حاکی است جت روز جمعه سرنگون شد ، اما خلبان توانست به سلامت از آن خارج شود.

اوکراین روز جمعه اعلام کرد قصد دارد به عضویت کامل ناتو درآید. کیف کمک نظامی غرب را در حالی که به نبرد با شورشیان در امتداد مرز شرقی خود ادامه می دهد جستجو می کند. بنظر می رسد در آنجا جدائی خواهان پس از چند روز نبرد، کنترل شهر نووآزوسک را به دست گرفته اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، که رهبران اروپا و آمریکا او را به حمایت از جدائی خواهان متهم می کنند، اوکراین را به سرکوب مخالفان در شرق متهم کرده است.

او همچنین کوشش اوکراین برای بازستانی قرارگاه های شورشیان در نزدیکی مرز روسیه را با هجوم نازی ها به اتحاد شوروی در جنگ جهانی دوم مقایسه می کند.

XS
SM
MD
LG