لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

ناتو از روسیه خواست عملیات «غیرقانونی» در اوکراین را متوقف کند


آندرس فوگ راسموسن
آندرس فوگ راسموسن

ناتو از روسیه خواسته است « عملیات نظامی غیر قانونی» درجنوب شرقی اوکراین را متوقف کند.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو این موضوع را روز جمعه، در پی نشستی اضطراری در بروکسل برای بحث در باره بحران که رو به وخامت می رود عنوان کرد، و در اشاره به تصویرهای ماهواره ای که ناتو روز پنجشنبه منتشر کرد گفت حالا روشن است که سربازان و تجهیزات روسیه بطور غیر قانونی از مرز گذشتند و وارد جنوب شرقی اوکراین شدند. او گفت این یک حادثه انفرادی نیست، بلکه بخشی از طرحی است که ماه ها برای بی ثبات ساختن اوکراین در جریان بوده است.

روسیه بارها مسلح ساختن شورشیان طرفدار مسکو یا اعزام سرباز برای کمک به آنها را تکذیب کرده است.

دبیر کل ناتو همچنین گفت مسکو از روسیه و از داخل اوکراین بسوی اوکرائینی ها تیراندازی کرده است. ناتو تخمین می زند در شرق اوکراین یک هزار سرباز روسی فعال هستند و می گوید ۲۰ هزار نفر دیگر در نزدیکی مرز مستقر شده اند.

کی یف برای برخورد با شورشیان، که برای بازستانی چند منطقه در شرق اوکراین به ضد حمله دست زده اند از ناتو درخواست کمک کرده است، .گفته می شود آنها از کمک مسکو برخوردار هستند.

راسموسن گفت او در نشست رهبران در ویلز، پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین را از حمایت کامل ناتو از کشورش و همبستگی نیرومند با آن مطمئن خواهد ساخت.

راسموسن همچنین گفت ناتو قصد دارد چند صندوق کمک برای تامین هزینه قعالیت هایی که می تواند اوکراین را در اصلاح نیروهای مسلح خود و تقویت توانایی هایش برای حفاظت از کشور یاری دهد، تاسیس کند. او گفت صندوق ها در حوزه های لجیستیک، فرماندهی و کنترل، دفاع سایبری، و پرسنل نظامی ایجاد می شود.

در این میان، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، روسیه را به حمله به شرق اوکراین متهم کرده اند و می گویند مسکو باید با تحریم های بیشتر مجازات شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنها این اتهام را روز جمعه در نشستی در میلان و پس از آن وارد آوردند که ناتو گفت مسکو دست کم یک هزار سرباز و تسلیحات سنگین وارد منطقه کرده است.

وزیر امور خارجه سوئد گفت « ما با دومین هجوم روسیه به اوکراین در ظرف یک سال روبرو هستیم» و افزود واحد های نظامی آن بگونه ای تهاجمی در اوکراین عمل می کنند.

وزیران امور خارجه قرار بود تحریم های جدید علیه روسیه را برای بررسی در نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در روز شنبه پیشنهاد کنند.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ گفت تمام گزینه ها، به استثنای عمل نظامی، برای مجازات روسیه بررسی خواهد شد.

وزیر امور خارجه استونی گفت اتحادیه اروپا باید آماده باشد بسوی امکان وضع تحریم های جدید بر روسیه حرکت کند.

هیچکدام از وزیران در مورد چگونگی تحریم های جدید توضیحی ندادند. آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون تحریم هایی را بر دهها مقام، چندین شرکت و نهادهای مالی روسیه برقرار ساخته اند، و مسکو با ممنوع ساختن ورود مواد غذایی دست به تلافی زده است .

رئیس جمهوری رومانی روز جمعه در بخارست گفت افزون بر تحریم های جدید، اعضای ناتو باید ارتش اوکراین را تقویت کنند.

XS
SM
MD
LG