لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

نفربرهای زرهی طرفداران روسیه در شهرهای اوکراین


تعدادی نفربر زرهی حامل افراد مسلح، در حالی که پرچم روسیه را حمل می کردند، روز چهارشنبه وارد شهر اسلویانسک واقع در شرق اوکراین و نزدیک مرز مشترک آن کشور با روسیه شدند.

برخی از این افراد ادعا کردند از سربازان ارتش اوکراین هستند و به مخالفان طرفدار روسیه پیوسته اند که پیش از این برخی از مراکز دولتی آن شهر را به تصرف خود در آورده اند.

دفتر شهردار و ساختمان شورای شهر دونتسک نیز به تصرف گروه های جدایی طلب طرفدار روسیه درآمده است. جدایی طلبان طرفدار روسیه در شهر دونستک، واقع در شرق اوکراین، خواهان برگزاری یک همه پرسی برای جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه هستند.

دولت اوکراین روز سه شنبه، یک رشته عملیات ضدتروریستی را برای بازپس گیری مراکز دولتی از مخالفان آغاز کرده است، اما گزارش های متفاوتی از وقوع درگیری و تیراندازی، تلفات احتمالی و این که کدام گروه کنترل کدام مرکز را در دست دارد منتشر شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته است که گسترش بحران در اوکراین، آن کشور را در معرض جنگ داخلی قرار داده است. کاخ کرملین اعلام کرده که پوتین این سخنان را روز سه شنبه در جریان یک گفتگوی تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته است.

رئیس جمهوری روسیه دولت اوکراین را متهم کرد که در برخورد با معترضان طرفدار روسیه و اعمال زور برای بازپس گیری مراکز دولتی – که در ۱۰ شهر مختلف در جنوب شرقی اوکراین به تصرف خود در آورده اند – در مسیری «خلاف قانون اساسی» آن کشور در حرکت است.

کاخ کرملین همچنین افزود که رهبران روسیه و آلمان ابراز امیدواری کردند که نشست روز پنجشنبه در ژنو با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، روسیه، اوکراین و ایالات متحده آمریکا بتواند نمایانگر اهمیت یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای حل بحران اوکراین باشد.
XS
SM
MD
LG