لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

آمریکا به دنبال ارسال موشک‌های پیشرفته ضدکشتی به اوکراین است


تصویری از پرتابگرهای موشک هارپون در ناو آمریکایی یواس‌اس کنورادو در پایگاه دریایی چانگی در سنگاپور. ۱۶ اکتبر ٢٠١۶
تصویری از پرتابگرهای موشک هارپون در ناو آمریکایی یواس‌اس کنورادو در پایگاه دریایی چانگی در سنگاپور. ۱۶ اکتبر ٢٠١۶

در میانه نگرانی‌ها پیرامون تشدید جنگ در اوکراین، کاخ سفید قصد دارد با ارسال موشک‌های پیشرفته ضد کشتی به این کشور، مبارزان اوکراینی را در جنگ علیه محاصره روسیه تقویت کند.

مقامات کی‌یف بارها خواستار دستیابی به تسلیحات پیشرفته‌تر آمریکایی فراتر از موشک‌های جاولین و استینگر شده‌اند. یکی از تسلیحات مورد مطالبه آنها موشک‌هایی است که به وسیله آنها بتوانند نیروی دریایی روسیه را از بنادر دریای سیاه دور کنند تا به این‌ ترتیب امکان راه‌اندازی مجدد ارسال غلات و سایر محصولات کشاورزی به سراسر جهان را به دست بیاورند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از سه مقام آمریکایی و دو منبع دیگر در کنگره این کشور گزارش داد بحث بر سر ارسال دو نوع موشک ضدکشتی «هارپون» و «موشک حمله دریایی» به اوکراین به صورت مستقیم و یا از طریق یک متحد اروپایی دارنده این موشک‌ها در جریان است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در ماه آوریل از پرتغال خواسته بود، موشک‌های هارپون را که بردی به شعاع ٣٠٠ کیلومتر دارند، در اختیار ارتش کشورش قرار دهد.

یکی از مشکلات استفاده از هارپون، تعداد محدود سکوهای مخصوص پرتاب آنها از ساحل است. به گفته دو مقام آمریکایی، واشنگتن سرگرم یافتن راه‌ حلی برای این مساله از جمله انتقال یک پرتابگر از یکی از کشتی‌های آمریکایی است.

طبق تخمین وزارت دفاع بریتانیا، نزدیک به بیست کشتی و زیردریایی روسی در منطقه عملیاتی دریای سیاه حضور دارند. روسیه در هفته‌های گذشته، گل سرسبد ناوگان دریای سیاه این کشور یعنی رزمناو «مسکوا» را از دست داد.

رویترز به نقل از منابع مذکور گزارش داده شماری از کشورهای اروپایی جهت ارسال موشک‌های هارپون به اوکراین اعلام آمادگی کرده‌اند، اما هیچ یک از آنها از ترس اقدام تلافی‌جویانه احتمالی مسکو حاضر نیست اولین کشوری باشد که این موشک‌ها را در اختیار ارتش اوکراین قرار می‌دهد.

موشک موسوم به «حمله دریایی» نیز با برد ۲۵۰ کیلومتر می‌تواند از ساحل اوکراین شلیک شود و طی ۱۴ روز می‌توان نحوه استفاده از آن را به اوکراینی‌ها آموزش داد.

به گفته منابع رویترز، از لحاظ لجستیکی استفاده از این موشک‌ها آسان‌تر از هارپون است زیرا متحدان ناتو می‌توانند پرتابگرهای متحرک زمینی و کلاهک‌های جنگی را از نروژ قرض بگیرند.

تحویل «موشک‌های حمله دریایی» به اوکراین، از طریق یک متحد اروپایی واشنگتن و یا هدیه این موشک‌ها به کی‌یف توسط نروژ از دیگر گزینه‌های موجود است.

لازم به ذکر است تحویل این گونه تسلیحات، مستلزم تایید وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا است.

سامانه‌های پرتاب راکت چندگانه همانند ام ٢٧٠ با برد ٧٠ کیلومتر از دیگر تسلیحات مورد نظر اوکراین است.

به گفته دو مقام آمریکایی منبع رویترز، دولت بایدن در هفته‌های اخیر تصمیم به ارسال هوویتزرهای یدک‌کش ام-٧٧٧ به اوکراین گرفته که هم سریع‌تر مستقر می‌شوند و هم می‌توان مقادیر بیشتری از آنها را ارسال کرد.

آنها افزوده‌اند، ارسال ام-٢٧٠ یا سامانه‌های مشابه پس از تایید بودجه ۴۰ میلیارد دلاری کمک ایالات متحده به اوکراین توسط کنگره بررسی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG