لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

اوکراین می‌گوید پس از حملات روسیه هنوز ۶۰ درصد از شهر مرزی ووچانسک را در کنترل دارد


خرابی‌های به جا مانده از حملات روسیه در منطق مرزی خارکیف در اوکراین
خرابی‌های به جا مانده از حملات روسیه در منطق مرزی خارکیف در اوکراین

مقامات اوکراینی در جزئی‌ترین ارزیابی عمومی از نبرد روسیه و اوکراین تاکنون، اعلام کردند که نیروهای این کشور همچنان کنترل ۶۰ درصد از شهر ووچانسک در منطقه مرزی خارکیف در شمال شرقی اوکراین را در اختیار دارند و خانه به خانه برای دفاع از آن می‌جنگند.

مسکو که در آستانه سومین سال تهاجمش نیروهایش را در بخش شمالی منطقه خارکیف افزایش داده و جبهه جدیدی گشوده است، در صورت تصرف ووچانسک مهمترین دستاوردش را خواهد داشت.

روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت رومن سمنوخا، معاون فرماندار منطقه خارکیف در تلویزیون ملی گفت: «دشمن، به ویژه در داخل ووچانسک، به تلاش برای بیرون راندن نیروهای مسلح اوکراین ادامه می‌دهد.»

اوله سینیهویوف، فرماندار منطقه هم گفت: « طرح دشمن برای تصرف سریع شمال‌ شرق شکست خورد... سربازان ما در تلاش هستند تا خانه به خانه و خیابان به خیابان از شهر دفاع کنند.»

رئیس پلیس ووچانسک هفته گذشته گفته بود که نیروهای روسی در نقاط مختلف شهر موضع گرفته‌اند و وضعیت را «بسیار دشوار» خوانده بود.

فشار روسیه در منطقه خارکیف اوکراین را مجبور به اعزام نیروهای کمکی کرد و نیروهای اوکراینی در امتداد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر خط مقدم در جنوب و شرق افزایش یافتند.

ستاد کل نیروهای اوکراین اعلام کرد که نیروهای اوکراینی حملات روسیه را در ۵ کیلومتری مرز با روسیه دفع کرده‌اند.

رومن سمنوخا گفت که از روز ۲۱ اردیبهشت، که روسیه حمله به منطقه خارکیف را آغاز کرد، مقامات محلی حدود ۱۰۵۰۰ نفر از مرزنشینان را از مناطق مرزی تخلیه کرده اند.

XS
SM
MD
LG