لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

ادعای پوتین درباره حملات روسیه به خارکیف: برنامه‌ای برای «تصرف» شهر نداریم


ساختمانی در خارکیف که بر اثر حمله موشکی روسیه آسیب دیده است (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳)
ساختمانی در خارکیف که بر اثر حمله موشکی روسیه آسیب دیده است (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳)

همزمان با ادامه حملات روسیه به خارکیف در اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه، ۲۸ اردیبهشت، مدعی شد که هدف از این حملات «ایجاد یک منطقه حائل» است و مسکو برنامه‌ای برای تصرف این شهر ندارد.

پوتین روز جمعه در جریان دیدارش از چین مدعی شد که حملات روسیه در منطقه خارکیف واکنش مسکو به گلوله‌باران منطقه بلگورود توسط اوکراین بوده است.

او گفت که اگر این وضع ادامه پیدا کند «مجبور می‌شویم یک منطقه امنیتی حائل ایجاد کنیم.»

این ادعای پوتین مشابه ادعایی است که روسیه پیش از حمله به اوکراین در پنجم اسفند ۱۴۰۱ هم مطرح کرده بود. مسکو ماه‌ها پیش از آن از ابراز تمایل اوکراین برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ابراز خشم کرده بود. آمریکا هم از هفته‌ها قبل با اشاره به آرایش نظامی نیروها و ادوات روسیه در نزدیکی خاک اوکراین نسبت به «حمله قریب الوقوع» روسیه هشدار داده بود. با این حال روسیه در آن زمان هم تاکید داشت که قصدی برای حمله به اوکراین ندارد.

در این حال، مقامات روسیه اعلام کردند که حمله گسترده پهپادی اوکراین به کریمه در بامداد روز جمعه باعث قطع برق در شهر سواستوپل و آسیب به یک هواپیما و انبار سوخت در یک پایگاه هوایی شد و یک پالایشگاه در جنوب این کشور را به آتش کشید.

یک مقام اطلاعاتی اوکراین تایید کرد که سرویس امنیتی و اطلاعات نظامی اوکراین عملیات مشترکی را برای حمله به زیرساخت‌های نظامی روسیه در نووروسیسک و سواستوپل اشغالی انجام داده‌اند.

رویترز نوشت: حملات پهپادهای اوکراینی نشان دهنده تلاش این کشور برای جبران حملات نیروهای روسی در منطقه خارکیف در شمال شرقی اوکراین است. حملاتی که به دنبال کمبود تجهیزات و تسلیحات جنگی، ارتش اوکراین را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته این مقام، این عملیات با هدف حمله به شناورها و کشتی‌های ناوگان دریای سیاه روسیه با استفاده از پهپادهای ساخته شده در اوکراین انجام شد.

وزارت دفاع روسیه گفت پدافند هوایی ۵۱ پهپاد اوکراینی را بر فراز کریمه، ۴۴ فروند دیگر را بر فراز منطقه کراسنودار و شش فروند پهپاد را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کرد.

از سوی دیگر، نیروهای اوکراینی برای متوقف کردن پیشروی‌های روسیه در منطقه شمال شرقی خارکیف که اواخر هفته گذشته آغاز شد، تلاش می کنند.

شهر ووچانسک که تنها در ۵ کیلومتری مرز روسیه قرار دارد، در روزهای اخیر کانون درگیری ها بوده است.

مقامات اوکراینی حدود ۸هزار غیرنظامی را از این شهر تخلیه کردند.

بر اساس این گزارش، تاکتیک معمول ارتش روسیه این است که شهرها و روستاها را با حملات هوایی قبل از ورود نیروهایش به ویرانه تبدیل کند.

روسیه همچنین در حال آزمایش تجهیزات دفاعی در نقاط دیگر در طول حدود هزار کیلومتر خط مقدم جنگ، از شمال به جنوب از طریق شرق اوکراین است که طی ۱۸ ماه گذشته به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است.

از هنگام حمله نظامی روسیه به اوکراین، ایالات متحده و دیگر اعضای ناتو میلیاردها دلار جنگ‌افزار، مهمات، و تجهیزات نظامی، در اختیار اوکراین قرار دادند. آمریکا و متحدانش همچنین هزاران فرد، شرکت، سازمان، و نهاد روسیه را در این رابطه تحریم کردند.

XS
SM
MD
LG