لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۱

جان کری: پوتین باید تعهد خود به صلح را در عمل ثابت کند


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده
جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گفت ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، باید تعهد خود به صلح در شرق اوکراین را در عمل ثابت کند، نه در حرف.

جان کری که در بروکسل پایتخت بلژیک سخن می‌گفت افزود مهم است که آقای پوتین آشکارا از جدایی طلبان در شرق اوکراین بخواهد سلاح‌های خود را زمین بگذارند؛ او همچنین باید تردد پیکارجویان و ارسال اسلحه، از جمله تانک و راکت انداز، از مرزهای مشترک روسیه با اوکراین را متوقف کند.

آقای کری در ادامه گفت واشنگتن در صورت نیاز، با اتحادیه اروپا روی تحریم‌های جدید کار خواهد کرد.

اتحادیه اروپا و آمریکا در اوائل سال جاری، پس از آن که مسکو شبه جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، و بعد از آن، به دلیل نقش آن کشور در ناآرامی‌ها در شرق اوکراین، تحریم‌هایی را بر برخی افراد و شرکت‌های روسی وضع کردند.

همزمان در روز چهارشنبه، رئیس جمهوری روسیه، پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، در یک گفتگوی تلفنی چهارجانبه شرکت کردند.

سخنگوی دولت آلمان گفت چهار رهبر، بر نیاز به سازوکاری برای کنترل آتش‌بس یک هفته‌ای که جمعه گذشته رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد، و نیز تامین امنیت مرزهای مشترک اوکراین و روسیه توافق کردند.

کاخ کرملین نیز گفت آقای پوتین خواهان تمدید آتش‌بس اعلام شده، که روز جمعه منقضی می‌شود، شده است.

دفتر رئیس جمهوری اوکراین هم اعلام کرد که آقای پوروشنکو، همتای روس خود را ترغیب کرده تا گام‌های قاطعی برای متوقف کردن جریان ارسال اسلحه و تجهیزات به شرق اوکراین بردارد. سران چهار کشور موافقت کردند روز پنجشنبه دوباره گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG