لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

استقبال کرملین از تماس تلفنی روسای جمهوری چین و اوکراین


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (راست) و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین (آرشیو)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (راست) و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین (آرشیو)

سخنگوی کرملین روز پنجشنبه در مورد تماس تلفنی شی جین پینگ و ولودیمیر زلنسکی، روسای جمهوری چین و اوکراین گفت از هر اقدام که به پایان درگیری در اوکراین کمک کند، استقبال می‌کند.

با این همه، دیمیتری پسکوف افزود که هنوز باید به اهداف خود، آنچه که آن را «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین می‌خواند، دست یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رهبران چین و اوکراین روز چهارشنبه برای اولین بار، پس از تهاجم نیروهای نظامی روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، با یکدیگر گفتگو کردند. کی‌یف ماه‌ها به دنبال چنین تماس و مذاکراتی بود.

دیمیتری پسکوف گفت که روسیه با جزئیات آنچه که رهبران دو کشور در مورد آن صحبت کرده‌اند، آشنایی داشت، و افزود که مواضع آنها در مورد این جنگ به خوبی شناخته شده است.

او درباره این تماس تلفنی گفت: «ما آماده استقبال از هر اقدامی هستیم که بتواند پایان درگیری در اوکراین و دستیابی به تمام اهدافی که روسیه برای خود تعیین کرده است، را سرعت ببخشد.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین (آرشیو)
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین (آرشیو)

سخنگوی کرملین اشاره کرد که این واقعیت که آنها با یکدیگر ارتباط برقرار کردند، به این دو کشور و روابط دو ‌جانبه آنها مربوط است.

دیمیتری پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا روسیه و چین در جریان سفر اخیر رهبر چین به مسکو درباره بازگرداندن اوکراین به مرزهای سال ۱۹۹۱ خود گفتگو کرده‌اند یا نه، گفت: «هیچ بحثی در مورد این مسئله نشد.»

XS
SM
MD
LG