لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

بریتانیا برای نخستین‌بار موشک‌های دوربرد برای اوکراین فرستاد


سربازان اوکراینی
سربازان اوکراینی

بریتانیا روز پنجشنبه به عنوان نخستین کشور شروع به تامین موشک‌های کروز دوربرد مورد نیاز اوکراین کرد تا این کشور بتواند انبارهای تدارکاتی در اعماق پشت خط مقدم نبرد را هدف قرار دهد و به نیروهای روسیه آسیب بزند.

اوکراین ماه‌هاست که از کشورهای غربی تقاضای موشک دوربرد کرده است ولی حمایت این کشورها تا پیش از این محدود به تسلیحات کوتاه‌برد شده بود.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفت: «روسیه باید بپذیرد که فقط عملکرد این کشور است که باعث ارائه چنین سیستم‌هایی به اوکراین شده است.» او تاکید کرد که تضمین‌هایی از سوی اوکراین دریافت کرده است که از این موشک ها برای حمله به اهدافی داخل خاک روسیه استفاده نخواهد شد.

کرملین پیش از این گفته بود که تامین این موشک‌ها از سوی بریتانیا، مستلزم «پاسخ مناسب از سوی ارتش ما» خواهد بود.

در سال جاری، بریتانیا و دیگر کشورهای غربی کمک‌های نظامی خود به اوکراین را افزایش داده‌اند و به نظر می رسد کی‌یف، پس از شش ماه که نیروهایش را در حالت دفاعی نگاه داشته بود، اکنون در حال برنامه ریزی برای یک ضد حمله است.

روسیه حمله زمستانی عظیمی را به اوکراین انجام داد که طی آن نتوانست قلمرو قابل‌توجهی را تصرف کند.

بریتانیا دومین تامین‌کننده کمک‌های نظامی به اوکراین است و سال گذشته ۲.۳ میلیارد پوند (۲.۹ میلیارد دلار) به اوکراین کمک نظامی کرده است. اگرچه ارزش نقدی این کمک‌ها در مقابل کمک‌های ایالات متحده بسیار اندک است ولی تسلیحات اهدایی بریتانیا پیشرفته‌تر بوده است.

بریتانیا نخستین تسلیحات ضدهوایی و ضدتانک شانه-پرتاب را در ابتدای تهاجم روسیه به اوکراین فرستاد. این کشور در ماه ژانویه اعلام کرد که ۱۴ تانک از تانک‌های اصلی چلنجر۲ خود را به اوکراین می فرستد و در ماه فوریه گفت که آموزش خلبانان اوکراینی را با جت های جنگنده ناتو آغاز می‌کند.

بن والاس گفت که میزان بسته اهدایی در حال حاضر برای تامین نیاز اوکراین کافی است ولی به احتمال ارسال دور دوم موشک‌ها توسط گروهی از کشورهای اروپایی به رهبری بریتانیا نیز اشاره کرد.

او در پاسخ به پرسشی در مورد دلایل تاخیر در تامین این موشک‌ها گفت که یکی از دلایل این تاخیر مشکل جاسازی یک سلاح بریتانیایی-فرانسوی در هواپیماهای روسی‌ای بوده است که اوکراین از آن‌ها استفاده می کند.

موشک اهدایی بریتانیا، «استورم شَدو»، یک موشک هوا به زمین با برد بیش از ۲۵۰ کیلومتر است که برای حمله به سنگرهای سخت و زیرساخت‌های کلیدی طراحی شده است.

تاکنون دوربردترین سلاحی که ایالات متحده قول تامین آن را به اوکراین داده ، بمب قطری کوچک زمین به زمین با برد ۱۵۰ کیلومتر بوده و ایالات متحده تمایلی به تامین سامانه موشکی تاکتیکی ارتش با برد نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر نداشته است چون نگران بوده که روسیه این موضوع را اقدام برای تشدید تنش تلقی کند.

بریتانیا هم اعلام کرده است که هنگام تصمیم‌گیری برای ارسال سلاح به اوکراین، همواره خطر تحریک یا تشدید تنش را بررسی می‌کند.

XS
SM
MD
LG