لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

زلنسکی: بخش‌های بیشتری از خاک اوکراین را بازپس گرفته‌ایم


جلسه شبانه رئیس جمهوری اوکراین، با فرماندهان تیپ‌های نیروهای مسلح اوکراین - منطقه دونتسک، ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
جلسه شبانه رئیس جمهوری اوکراین، با فرماندهان تیپ‌های نیروهای مسلح اوکراین - منطقه دونتسک، ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در بازدید شبانه از خط مقدم در جبهه‌های شرقی کشور، به سربازان مدال شجاعت اهدا کرد و از پزشکان بیمارستان صحرایی قدردانی کرد.

کی‌یف روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای اوکراین قلمروهای بیشتری را در جبهه شرقی بازپس گرفته‌اند و در حال پیشروی به سمت جنوب برای ضدحمله علیه نیروهای روسیه هستند.

ویدئوهایی که روز دوشنبه در وبسایت ریاست ‌جمهوری اوکراین منتشر شد، ولودیمیر زلنسکی را در حال بازدید از سربازان در خط مقدم در دو منطقه جنگی دونتسک شرقی و منطقه زاپوریژیا نشان می‌دهد.

به گزارش رویترز، هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفته که نیروهای آن کشور در هفته گذشته نزدیک به سه کیلومتر مربع از زمین‌های اطراف شهر باخموت را - که در اردیبهشت پس از ماه‌ها درگیری سنگین توسط نیروهای روسی تصرف شده بود – بازپس گرفته‌اند.

نیروهای اوکراین مستقر در زاپوریژیا در تلاشند تا به سمت دریای آزوف در جنوب پیش بروند.

رئیس جمهوری اوکراین در یک سخنرانی شبانه در قطار گفت که نظرات سربازان در مورد روند درگیری جدی گرفته خواهد شد. او گفت همه نکاتی که سربازان ما مطرح کردند، در جلسات فرماندهی با شرکت کنندگان در میان گذاشته می‌شود، به ویژه در مورد جنگ الکترونیک. او خطاب به سربازان خط مقدم گفت «بچه‌ها، ما صدای شما را به وضوح شنیدیم.»

رسانه‌های غربی در هفته‌های گذشته از نحوه پیشبرد ضدحمله اوکراین انتقاد کرده و از جمله گفته‌اند که این ضدحمله بسیار کند بوده و با تاکتیک‌های ضعیف پیش می‌رود. دیمیترو کوله‌با، وزیر خارجه اوکراین، هفته گذشته در واکنش به نظرات رسانه‌ها گفت که بهتر است منتقدان «دهان خود را ببندند.»

کی‌یف در ضدحمله سه ماهه خود شماری از روستاها و مناطق مسکونی را بازپس گرفته است؛ اما سربازان آن کشور در محاصره میادین مین و سنگرهای گسترده روسیه با مشکل مواجه شده‌اند.

مالیار هفته گذشته گفت که نیروهای اوکراینی خط اول دفاعی روسیه را شکسته‌اند و ارتش اوکراین انتظار دارد اکنون با سرعت بیشتری پیشروی کند.

مسکو همچنان زیرساخت‌های اوکراین، از جمله زیرساخت‌های بندری را هدف حملات هوایی قرار می‌دهد. از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه از حملات پهپادی به خاک آن کشور خبر داده است. روز دوشنبه در حساب کاربری وزارت دفاع روسیه در تلگرام اعلام شد که «دشمن به شکلی قوی و جدی حمله می‌کند، اما ما محکم ایستاده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم از خطوط ما بگذرند.»

XS
SM
MD
LG