لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

پاسخ زلنسکی به منتقدان: سربازان اوکراینی در حال پیشروی هستند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز شنبه ۱۱ شهریور، در پاسخ به انتقادات برخی مقام‌های غربی مبنی بر پیشروی «آهسته» ضدحمله این کشور علیه نیروهای روسیه گفت که سربازان اوکراین «در حال پیشروی هستند.»

در نتیجه ضدحمله اوکراینی‌ها که نزدیک به سه ماه پیش آغاز شد، ده‌ها روستا از اشغال نیروهای پوتین آزاد شده‌اند اما میادین مین و خطوط دفاع روسیه مانع از آزادسازی شهرهای عمده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چند مقام آمریکایی که هویت‌شان فاش نشده است، طی روزهای اخیر نسبت به پیشروی آهسته نیروهای اوکراین در جبهه‌های جنگ علیه سربازان روسیه ابراز ناامیدی کردند. این مساله، خشم مقامات اوکراینی را برانگیخته است.

آقای زلنسکی در پاسخ به این انتقادها گفت: «نیروهای اوکراینی در حال پیشروی هستند. به رغم همه مشکلات، و صرف نظر از آنکه هر شخص چه می‌گوید، ما در حال پیشروی هستیم و این مهم‌ترین موضوع است. ما در حال حرکت هستیم.»

برخی از آن بیم دارند که پیشروی آهسته در نتیجه سردتر و مرطوب‌تر شدن هوا، موجب کاهش حمایت‌های غربی‌ها از اوکراین شود. غرب تاکنون میلیاردها دلار به اوکراین برای مقابله با روسیه کمک کرده و کی‌یف خواهان کمک‌های بیشتر است.

با این حال، معاون وزیر دفاع اوکراین با بازدید از جبهه جنوب شرقی زاپوریژیا اعلام کرد که نیروهای این کشور در این منطقه، خط اول دفاعی نیروهای روسیه را شکسته‌اند. او هشدار داد که سربازان اوکراینی پس از این موفقیت، به مواضع بسیار مستحکم‌تر روس‌ها برخورده‌اند.

کاخ سفید نیز از «موفقیت چشمگیر» اوکراینی‌ها در این منطقه خبر داد.

ارتش اوکراین در بروزرسانی روزانه‌ از اخبار جنگ از هیچ موفقیت عمده‌ای خبر نداد اما گفت پیشروی به سوی شهر ملیتوپل در منطقه زاپوریژیا ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، ۴۵ درگیری طی ۲۴ ساعت گذشته در خط مقدم رخ داده است و سربازان اوکراینی چندین حمله روس‌ها را با موفقیت دفع کرده‌اند.

روسیه مدعی است ضدحمله اوکراین شکست خورده است. در مقابل، کی‌یف می‌گوید به منظور به حداقل رساندن تلفات، آهسته پیشروی می‌کند و اینکه این پیشروی عمدتا به دلیل عدم دسترسی به قدرت هوایی مدرن با دشواری مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG