لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۹

تداوم «عملیات ویژه» پوتین در اوکراین؛ «فشارهای اقتصادی» بر دوش مردم روسیه


Russia Economy

افت ارزش روبل روسیه، آسیب پذیری اقتصاد این کشور را نشان می‌دهد. هر چند دولت سعی کرده که افت ارزش پول را با افزایش نرخ بهره، جبران کند ولی هزینه‌های بالای «بودجه نظامی» و اثرات تورمی آن بر زندگی روزمره، به کابوس مردمی تبدیل شده که فشارهای اقتصادی را بر دوش خود تحمل می‌کنند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، با وجود تحریم‌های مرتبط با جنگ اوکراین و خروج شرکت‌های غربی، مسکو سعی دارد حفظ ‌ظاهر کند.

با وجود آن که شاخص‌های کلیدی مانند بیکاری و تورم متوسط حاکی از ثبات نسبی است، اما نگرانی‌ها همچنان پا برجاست.

همزمان به دلیل کاهش درآمد نفتی، افزایش هزینه‌های نظامی، کمبود نیروی کار، ناشی از خروج افراد از کشور، اختلال در زنجیره تامین و تحریم‌های بین‌المللی، اقتصاد روسیه با رکود مواجه شده و کسب و کارها به دنبال جایگزین‌ هستند.

همچنین ضربات کلی به اقتصاد، به ویژه در صنعت خودرو پس از آن که سازندگان غربی تجارت با روسیه را رها کردند، آشکار است و این چالش‌های اقتصادی، تاثیرات طولانی‌مدتی را بر چندین نسل از اقتصاد روسیه بر جای خواهد گذاشت.

رئیس‌جمهور روسیه اول شهریور در یک سخنرانی از پیش ضبط شده برای اجلاس سران گروه اقتصادی بریکس، از تحریم‌های غرب علیه مسکو انتقاد کرد .

او در یک سخنرانی ویدئویی به تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل تهاجم علیه اوکراین اشاره کرد و مدعی شد: «رویه تحریم‌های غیرقانونی و مسدود کردن غیرقانونی دارایی‌های دولت‌های مستقل، به معنای زیر پا گذاشتن هنجارها و قوانین اساسی تجارت آزاد است.»

XS
SM
MD
LG