لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

وزیر دفاع اوکراین استعفانامه خود را تسلیم پارلمان کرد


اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع مستعفی اوکراین، در یک کنفرانس خبری - آرشیو
اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع مستعفی اوکراین، در یک کنفرانس خبری - آرشیو

اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، روز دوشنبه ۱۳ شهریور ماه گفت که استعفانامه خود را به رئیس پارلمان تسلیم کرده است. این اقدام به منزله بزرگترین تحول در تشکیلات دفاعی اوکراین از زمانی است که روسیه در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی به آن کشور حمله کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، اواخر وقت روز یکشنبه اعلام کرد تصمیم گرفته است جایگزینی برای وزیر دفاع خود تعیین کند. آقای زلنسکی رستم اومروف، یک تاتار اهل کریمه و سرپرست «صندوق املاک دولتی»، را به عنوان جانشین آقای رزنیکوف پیشنهاد کرد.

وزیر دفاع اوکراین در استعفانامه خود تصویری از ۲۲ ماه کار خود در آن سمت را ترسیم کرده و مقاومت کشورش در برابر نیروهای روس و نیز تلاشهای وزارتخانه اش برای تضمین کمکهای نظامی از سوی غرب را مورد ستایش قرار داده است.

به گفته آقای رزنیکوف، بیش از ۵۰ درصد از سرزمینهای اشغال شده توسط روسیه آزاد شده است. وی افزود این تفاهم وجود دارد که اوکراین یک سپر برای اروپا در شرق است.

استعفای وزیر دفاع اوکراین در حالی است که وزارتخانه او با رسوائیهایی در پیوند با تدارک مواد غذایی و پوشاک و اتهام وجود اشکالات عمده در امور دیوانسالاری مواجه بوده است. آقای رزنیکوف هرگونه تخلف را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG