لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

شورشیان اوکراین ناظران اروپایی را آزاد کردند


یکی از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در حال پیاده شدن از اتوموبیل گروگانگیران - دونتسک، ۲۷ ژوئن
یکی از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در حال پیاده شدن از اتوموبیل گروگانگیران - دونتسک، ۲۷ ژوئن

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا حدود یک ماه در اسارت شورشیانی بودند که چندی است ایالت دونتسک در شرق اوکراین را به نام جمهوری خلق دونتسک مستقل اعلام کرده اند.

در شرق اوکراین، جدایی طلبان روس گرا دومین گروه از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را که روز هشتم خرداد به اسارت گرفته بودند، آزاد کردند.

خبرنگاران رویترز روز شنبه هنگام آزادی ناظران اروپایی در محل حضور داشتند و شاهد صحنه بودند. به گفته آنان، شورشیان اولین گروه از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را اوایل روز جمعه آزاد کردند. آزادی گروگان ها پس از آن صورت گرفت که پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین مهلت آتش بس را برای هفتاد و دو ساعت – یعنی تا پایان دوشنبه – تمدید کرد. روز شنبه هنگامی که سه سرباز ارتش اوکراین در نزدیکی شهر اسلاویانسک به ضرب گلوله شورشیان کشته شدند، احتمال می رفت که آتش بس لغو شود. آقای پوروشنکو ضمن تمدید مهلت آتش بس، دو طرف را به آزاد کردن گروگان ها فراخواند.

به گفته خبرنگار رویترز، سه مرد و یک زن ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا سوار بر یک خودرو که مردان سراپا مسلح آن را هدایت می کردند، به ورودی هتلی در شرق دونتسک برده شدند. سپس این چهار نفر از اتوموبیل پیاده شده، با دیگر ناظران سازمان دست داده، وارد هتل شدند.

گروه های ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا بخشی از یک گروه ۳۰۰ نفری هستند که به شرق اوکراین رفته اند تا بر اجرای توافق چهار جانبه ای که در فروردین ماه برای کاستن از بحران در منطقه امضا شد، نظارت کنند.

هنوز معلوم نیست این افراد چگونه به اسارت شورشیان درآمدند.

الکساندر بورودای، نخست وزیر خودخوانده دونتسک روز جمعه گفت: «در مجموع هشت نفر بازداشت شده بودند، و هر هشت نفر اکنون آزاد شده اند.»

آقای پوروشنکو، پس از آن که از اجلاس سران اتحادیه اروپا به کیف بازگشت، به اصرار جمعی از رهبران کشورهای اروپایی آتش بس را تمدید کرد. وی در نشست اعضای اتحادیه در بروکسل قرارداد تجارت آزاد با اروپا را امضا کرده بود.

XS
SM
MD
LG