لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

پوروشنکو: روسیه باید تعهد خود به صلح را در عمل ثابت کند


پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین

رئیس جمهوری اوکراین روز پنجشنبه از روسیه خواست از طرح صلح او در شرق اوکراین، حمایت عملی کند و در عین حال مسکو را به «تجاوز» متهم کرد.

پترو پوروشنکو، که در پارلمان شورای اروپا در استراسبورگ فرانسه سخن می‌گفت، از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواست از طرح صلح پیشنهادی او «با عمل، نه با حرف» حمایت کند.

آقای پوروشنکو همچنین روسیه را متهم کرد که با حمایت از جدایی‌طلبان و مسلح کردن آنها، به «جنگی اعلام نشده» علیه اوکراین دست زده است و آن را «متجاوزی» که ثبات منطقه‌ای را از بین برده است نامید.

وی همچنین گفت اگر روسیه شبه جزیره کریمه را باز نگرداند، عادی سازی مناسبات دوجانبه «غیر ممکن» خواهد بود.

پیشتر در روز پنجشنبه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت مهم است روسیه در عرض چند ساعت آینده از جدایی خواهان در مناطق شرقی اوکراین بخواهد سلاح‌هایشان را زمین بگذارند.

آقای کری که پس از دیداری با لورن فابیوس همتای فرانسوی خود در پاریس سخن می‌گفت، اظهار داشت او و وزیر امور خارجه فرانسه هر دو کاملا توافق دارند که پرزیدنت پوتین باید ثابت کند روسیه سعی دارد جدایی‌طلبان را ترغیب کند از مواضع خود کوتاه بیایند و به بخشی از یک روند مشروع به سوی صلح تبدیل شوند.

همزمان از پوروشنکو نیز نقل شده است اگر شرایط طرح صلح او قبول نشود، روز جمعه که آتش بس یک هفته‌ای اعلام شده منقضی می‌شود، تصمیم بسیار مهمی خواهد گرفت. برخی از ناظران آن را هشداری تعبیر کرده‌اند به این معنا که کیف آتش بس را تمدید نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG