لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

رئیس جمهوری اوکراین توافقنامه تجارتی با اتحادیه اروپا را امضا کرد


پترو پروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین می گوید کشور او برای رسیدن به هدف توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، «بالاترین بهای ممکن » را پرداخته است.

او توافقنامه را روز جمعه دربروکسل امضا کرد و آنرا ، علیرغم واکنش منفی روسیه، «تاریخی» نامید.

معاون وزارت امور خارجه روسیه گفت اقدام اوکراین « پیامدهایی جدی» خواهد داشت. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری گفت جنجال بر سر توافقنامه، که به برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین در اوائل سال جاری منجر شد، اوکرائینی ها را به یک گزینش «مصنوعی» بین وفاداری به اروپا یا روسیه ناچار ساخت. او همچنین خواهان آتش بس دراز مدت در اوکراین بعنوان شرطی برای مذاکره بین مقامات اوکراین و شورشیان طرفدار روسیه شد.

در نشست بروکسل، رهبران اتحادیه اروپا تا روز دوشنبه به پوتین مهلت دادند حمایت خود را از فرونشاندن ناآرامی در اوکراین نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنها در بیانیه ای از مسکو خواستند چندین شرط را رعایت کند، از جمله پشتیبانی خود را از طرح صلح پیشنهادی دولت اوکراین اعلام دارد. رویترز گزارش داد به دولت اوکراین نیز باید اجازه داده شود بر سه گذرگاه مرزی عمده نظارت داشته باشد.

آسوشیتد پرس می گوید فراهم آوردن ابزاری برای تایید آتش بس و آزادی تمام بازداشت شدگان، دو شرط دیگر است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه گفته می شود اگر پوتین این شرایط را رعایت نکند، روسیه ممکن است با «اقدامات محدود کننده بیشتری» روبرو شود.

گزارش می رسد آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به پوتین هشدار داده است اگر مسکو همکاری نکند، اتحادیه اروپا وضع جدید تحریم ها علیه مسکو را بررسی خواهد کرد.

دولت اوباما نیز می گوید آماده است در صورت خودداری مسکو از برداشتن گام هایی برای فرونشاندن بحران، تحریم های جدیدی برقرار سازد.

در این میان، رویترز گزارش داد شورشیان در اوکراین شرقی چهار ناظر بین المللی را که ماه گذشته به اسارت گرفتند آزاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG