لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

هشدار نخست وزیر اوکراین به معترضان پیرامون تشدید تنش ها


نخست وزیر اوکراین نسبت به تشدید تنش ها به معترضان ضد سیاست های دولت هشدار داده است. گروه های مدافع حقوق بشر و کشورهای دیگر در مورد سرکوب معترضان توسط پلیس ابراز نگرانی کرده اند.

میکولا آزاوف، نخست وزیر اوکراین در طی جلسه روز چهارشنبه کابینه گفت دولت تا به حال مدارا کرده و هشدار داد که قانون شکنان مجازات خواهند شد.

معترضان هنوز در میدان مرکزی کیف، پایتخت، حضور گسترده ای دارند. «سازمان دیده بان حقوق بشر» مستقر در ایالات متحده از مقامات اوکراین خواسته است تا در مورد گزارش هایی مبنی بر اقدام پلیس در استفاده از زور برای کنترل جمعیت تحقیق کند.

دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد روزهای ٣٠ نوامبر و ١ دسامبر مواردی را مستند کرده است که پلیس در واکنش به خشونت های ناشی از گردهمایی معترضان، حتی افرادی را مورد ضرب و شتم قرار داده که رفتار خشونت آمیزی نداشتند و در برخی موارد به معترضان آسیب زده است.

«سازمان دیده بان حقوق بشر» از مقامات این کشور خواسته است تا در مورد این سوانح تحقیق کنند و افراد مسئول پاسخگو باشند و برای ممانعت از بروز موارد مشابهی در آینده قدم هایی بردارند.

اعتراض های اوکراین از روز ٢١ نوامبر و زمانی شدت گرفته اند که ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین از توافق نامه بازرگانی با اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد و گفت کشور باید مناسبات نزدیک تری با روسیه داشته باشد.

نخست وزیر اوکراین گفته است اوکراین تصمیم دارد تا با اتحادیه اروپا ادغام شود اما نمی تواند مناسبات کشورش با روسیه را در معرض خطر قرار دهد. روسیه بزرگترین سرمایه گذار و شریک تجاری اوکراین است و با نزدیک تر شدن روابط اوکراین و اتحادیه اروپا مخالف است.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت یانوکوویچ ظاهراً «یک تصمیم شخصی گرفته است» که مردم اوکراین با آن موافق نیستند.

وزرای امور خارجه ناتو در بروکسل روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای «بهره گیری از زور بیش از حد» علیه معترضان را محکوم کردند.

مخالفان و معترضان در اوکراین روز سه شنبه موفق نشدند تا پارلمان را وادار کنند که به دولت رای عدم اعتماد بدهد. این رای گیری از حمایت ١٨٦ نماینده پارلمان بهره مند شد که اکثراً مخالف دولت بودند اما هنوز برای کسب اکثریت آرا و رای عدم اعتماد به دولت ٤٠ رای دیگر نیاز بود.

ویتالی کیتسشکو، رهبر مخالفان از هواداران خود خواست تا به مبارزه ادامه دهند. او گفت اگر مردم به آزار و اذیت پلیس پایان ندهند، «هر بار اتفاق مشابهی رخ خواهد داد و از هیچ کس محافظت نخواهد شد.»

یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین، برای سفری رسمی رهسپار چین شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری های اروپایی، اواخر ماه اکتبر گزارش هایی در مورد درخواست مسکو از کیف برای پرداخت کامل ١ میلیارد دلار بدهی خرید گاز طبیعی منتشر شد و همین امر به این دلیل که دولت اوکراین که با کسری نقدینگی شدید روبرو است سبب شد تا توافق نامه بین اتحادیه اروپا و اوکراین به حالت تعلیق درآید. روسیه تهدید کرده بود تا در صورت عدم پرداخت بدهی کیو به مسکو گازرسانی به آن کشور را قطع کند.
XS
SM
MD
LG